Bu kafayla Telekom'a yabancı sermaye gelmez

Hürriyet Haber
07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ÖZELLEŞTİRMEDEN sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz arasındaki tartışma konularından biri olan Türk Telekom'un özelleştirme yöntemine iş dünyasından da tepki geldi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, ‘‘Hiçbir yabancı yüzde 20 hisseyle gelip buraya oturmaz, bu ortaklığa katılmaz’’ dedi. Türk Telekom'un yüzde 20'sinin özelleştirilmesiyle ilgili ihaleye 1 Eylül'e kadar tanınan süre içerisinde hiç başvuru olmamıştı.

Sakıp Sabancı, Tepe Carrefoursa Kadıköy Alışveriş Merkezi'nin dünkü temel atma töreninde soruları yanıtladı. Sabancı, bir soru üzerine, Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

‘‘Yabancıların Türk Telekom'un özelleştirilme ihalesine katılması için yüzde 20'lik oran yüzde 51'e çıkarılması gerekir. Onlar bu konuda uzman. Bu işin yönetimini iyi biliyorlar. Biz hem yabancıları çağıracağız, hem de hiç söz hakkı vermeyeceğiz. ‘Sen sus otur' diyeceğiz, sanki biz bu işin yönetimini çok iyi biliyoruz. Adamlar yüzde 51 hisseyi alıp direksiyona geçmek isterler. Bizde yüzde 49'luk hisseyle haklarımızı sonuna kadar savunuruz.’’

Başbakan Bülent Ecevit’in enflasyonun yüksek çıkmasında özel sektörü sorumlu tutan açıklamalarına ilişkin olarak, özel sektörün enflasyondan kurtulmayı herkesten çok istediğini belirten Sabancı, her meselede olumsuz bir yan çıktığında bir suçlu aranmasının doğal olduğunu söyledi. Sabancı, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 35 olarak tahmin ettiklerini belirtti.

Daha önce birtakım sektörlerden çekileceklerini açıklayan Sakıp Sabancı, dün de grup içinde bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: ‘‘Rüzgar estikçe biz çimentocu, gıdacı, yağcı olduk. Birçok fabrika kurup atölyeler yaptık ama artık benim alnımda tekstilci mi, çimentocu mu yazıyor belli değil. Artık bir strateji belirlememiz gerekiyor. Bu konuda dünyada büyük danışman şirketlerle çalışıyoruz.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı