GeriEkonomi Bu kadar para kimin bilinmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kadar para kimin bilinmiyor

Bu kadar para kimin bilinmiyor
refid:28022908 ilişkili resim dosyası

Norveç Borsası'nda hisselerin üçte birinin kimliği bilinmeyen şahıs veya kurumlara ait olduğu ve bu konuda devletin elinde kayıt bulunmadığı ortaya çıktı.

Norveç'in yarı resmi haber kanalı NRK'nın ulaştığı bilgilere göre, Oslo borsasının üçte birinin elinde bulunduran yatırımcılar banka kayıtlarında "aday hesap" olarak görünüyor ancak söz konusu hesapların kimlere ait olduğu hakkında bilgi bulunmuyor. Habere göre sahibi bilinmeyen hesaplardaki hisse senetlerinin toplam payların yüzde 50'sine karşılık geldiği belirtildi. Oslo Üniversitesi Öğretim Üyesi Beate Sjaafjell, hisse sahiplerinin kim olduğunun bilinmemesinin rüşvet ve manipülasyonlara kapı araladığına işaret ederken, durumun, suistimalleri takibi imkansız hale getirdiğini kaydetti.

Sjaafjell, "Bağımsızlığı sağlayabilmek için bu yatırımcıların kim olduğu mutlaka ortaya çıkartılmalı. Bu işleyiş büyük talihsizlik" dedi. Araştırmalara göre, Norveç´in en büyük petrol şirketi olan Statoil´de en fazla hisseye sahip 20 kurum ve şahıstan sadece ikisinin kimliği biliniyor. Bunlar ise her ikisi de resmi kurumlar olan Enerji Bakanlığı ve Halk Güvenlik Fonu. Norveç'te manipülasyon şüphesi karşısında bilgiler Finans Bakanlığı'na gönderiliyor ancak ülkede şirket sahiplerinin bilgileri kayıt altına alınmadığı için herhangi bir sonuca ulaşılamıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle