GeriEkonomi ‘BU GÖZALTI MANİDAR’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘BU GÖZALTI MANİDAR’

‘BU GÖZALTI MANİDAR’

Halkbank’tan dün yapılan açıklamada Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, 2014-2017 yılları arasında 7 defa ABD’ye görevli olarak gittiği, bu seyahatlerinde çok sayıda uluslararası finans kuruluşu ve üst düzey kamu yöneticisiyle temaslarda bulunduğu belirtilerek, “Son seyahatinden dönerken havalimanında gözaltına alınması manidardır” denildi.

HALKBANK, dün Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklanmasına ilişkin gazetelere tam sayfa ilan vererek yaptığı açıklada, “Kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir” denildi. “Son günlerde muhtelif basın yayın organlarında; Bankamızın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklanması konusuna atfen Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haberlere yer verildiği görülmektedir” denilen açıklamada, şu uyarılar yapıldı: “Öncelikle bilinmelidir ki; Bankamız tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam bir şekilde uymakta, paydaşlarının, iş ortaklarının ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri almaktadır. Bankacılık hizmetini sunarken mevcut düzenlemeler ve diğer tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında hiçbir mekanizma, yöntem veya sistem kullanılmamaktadır.

”TAKDİRE ŞAYAN DURUM

Halkbank’ın açıklamasında şunlar yer aldı: “Yapılan tüm dış ticaret işlemleri ve para transferleri açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumdadır. Bankamızın tüm iş ve işlemleri, ulusal ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca düzenli olarak denetlenmektedir. İlgili döneme ilişkin yapılan denetimlerde dış ticaret işlemleri de dahil bankacılık hizmetlerimizin hiç-birisinde uluslararası bankacılık kurallarına ve hukuka aykırılık tespit edilmemiştir. Herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiçbir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işlemi gerçekleştiril-memiştir. Bankamızca herhangi bir yasaklı tarafın, kişinin veya mal ya da hizmetin dahil olduğu işlemlere aracılık edilmemiştir. Söz konusu iddialarda bahsi geçen ülke ile ilgili ticarete konu işlemlerde düzenlemeler gereği ABD finansal sistemi ve para birimi kullanılmamıştır. Bugüne kadar herhangi bir işlemi nedeniyle hiçbir yaptırıma maruz kalmayan Bankamızın takdire şayan durumu açıkça ortadadır. Hal böyleyken göz altına alınma gerekçesi olarak ifade edilen iddiaların, 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde ortaya atılan ve Bankamızla hiçbir ilgisi olmayan iddialardan oluştuğu, bu girişimin de o dönemde FETÖ terör örgütü tarafından Ülkemize yönelik yapılan hain saldırının Bankamızı hedef alan ekonomik/finansal halkası olduğu aşikardır.

”SPEKÜLATİF YAYINLAR

ABD’de tutuklu bulunan Atilla’nın duruşmasının 10 Nisan’da yapılacağının da anımsatıldığı açıklamada, Atilla’nın, 2014-2017 yılları arasında yedi kez ABD’ye görevli olarak gittiği vurgulandı ve şöyle devam edildi: “Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcımızın tutuklanmasına dair hukuki süreç, gerek Bankamızca gerekse Devletimizin ilgili Makamlarınca yakından takip edilmektedir.  Tüm bu bilgilendirmeler dikkate alındığında gerek yazılı ve görsel basında gerek sosyal medyada Bankamızın ticari faaliyetlerini olumsuz etkileyebilecek spekülatif yayınlar hakkında da hukuki çerçevede gereği yapılacaktır. Bankamızın faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

BESLENDİĞİ KAYNAKLAR ORTADA

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek de Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de tutuklanmasının zamanlaması ve içeriği itibarıyla manidar olduğunu söyledi. Halkbank’ın ülke kanunları, BM Güvenlik Konseyi kararları, küresel anlamda normlara aykırı hiçbir işlem ve faaliyetinin olmadığını belirten Şimşek, banka yönetiminin bu konuda net olarak başından beri bütün normlara, ilkelere, kurallara özellikle de Güvenlik Konseyi kararlarına uyumlu bir şekilde komşu ülkeyle ticarete aracılık yaptığını söyledi. Şimşek, “Belli ki bu işin içinde 17-25 Aralık’ın aslında bir devamı diye bakılması gerekiyor. Belli ki o kaynaklardan besleniyor ve o çerçevede bu soruşturmalar yürütülüyor” dedi. Şimşek, bankanın dışarıdan veya içeriden sermaye artırımına bir ihtiyacı olmadığını da belirterek “Davada, bankanın en az etkilenmesi için gerekeni yapacağız” ifadesini kullandı.

Preet Bharara: Siyasi propaganda yapılıyor

Reza Zarrab’ı tutuklatan ABD’li savcı Preet Bharara, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisi hakkında ‘FETÖ bağlantısı’ suçlamasına cevap verdi. Konu hakkında New York Times gazetesine konuşan Bharara, suçlamaları aptalca olarak niteledi. Bharara, “Yabancı bir yetkilinin artık bakmadığım bir dava hakkında dile getirdiği yanlış ve aptalca siyasi propagandasına yorum yapmayacağım” diye konuştu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle