GeriEkonomi Bu fabrikada tam 1650 kadın çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu fabrikada tam 1650 kadın çalışıyor

Bu fabrikada tam 1650 kadın çalışıyor
refid:17927647 ilişkili resim dosyası

Fırat KESKİNKILIÇ/EDİRNE, (DHA) - Şahiler Holding’in Edirne’de 2 bin 200 personelin yüzde 75’i kadın olan Modavizyon Tekstil Fabrikası, 2 ay içinde 300 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Bu fabrikada çalışanların yüzde 75'i kadın / Foto Galeri

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Jale Tuncel ve Modavizyon Tekstil Fabrikası Genel Müdürü Turgut Bakır, bugün Edirne’deki Modavizyon Tekstil Fabrikası’nda, Edirne Valisi Gökhan Sözer ve gazetecilere fabrikayı tanıttı.

Modavizyon Tekstil Fabrikası Genel Müdürü Turgut Bakır, 1994 yılında 100 kişi ile üretime başlayan Modavizyon Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Edirne Fabrikası’nın, bugün Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki tesisleri ile birlikte 22 bin metrekare kapalı alanda 2 bin 200 kişi ile dokuma kumaştan yıllık 4 milyon kadın ve erkek dış giyim konfeksiyon ürünü ürettiklerini söyledi. Bakır, şunları kaydetti:

"Bugün yarattığı istihdamla Modavizyon, çalışan sayısını kriz dönemindekinin 2 katına çıkararak, Türkiye’nin kanayan yarası işsizliğin azalmasına ciddi katkı sağlamıştır. Türkiye’nin dev kuruluşlarını geride bırakarak, 1650 kadın çalışanıyla en fazla kadın işçi istihdam eden şirketler listesinde Türkiye’de ilk 25’e girdi. Modavizyon, Trakya Bölgesi’nde ise en fazla kadın çalışana sahip firmalar arasında birinci sıradadır. Modavizyon ayrıca Trakya Bölgesi’nde en fazla istihdama sahip kuruluşlar arasında da birinci olmuştur. Son zamanda göğsümüzü kabartan güzel gelişmeler de yaşandı. Modavizyon 2010 yılında Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı sıralamasında, 34 milyon dolarlık ihracat rakamıyla çok büyük bir atak yaparak 200 basamak birden yükselmiş ve 612’nci sıradan 422’nci sıraya yerleşmiştir. 2011 yılı için planlanan 60 milyon dolarlık ihracat rakamının gerçekleşmesiyle 2011 yılında Modavizyon Türkiye’nin en büyük 250 ihracatçı şirketi arasına girebilecektir. Haziran, Temmuz ayı içerisinde ise 300 kişiye daha istihdam sağlamayı planlıyoruz."

’BÜYÜMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ’

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ise holding olarak büyümeyi sürdürdüklerini söyledi. Şahin, "Tekstilde, Türkiye’de katma değeri yüksek ürünlere yöneldik. Büyük ölçekli firmalara ve büyük müşterilere odaklandık. Hem hızlı hem de kaliteli hizmet verme kapasitemizi ve genel olarak verimliliğimizi artırdık. Geçen yıl topyekün ciro bazında yüzde 30 büyüme sağladık. Ciromuz 1.5 milyar liraya ulaştı ve böylece kriz öncesi rakamlarımızı yeniden yakaladık. Bu sene de büyümemizi sürdürüyoruz. Bu yılın ilk 3 ayı itibariyle de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik bir büyüme kaydettik. Bugün yarattığı istihdamla Modavizyon, çalışan sayısını kriz dönemindekinin 2 katına çıkarmış bulunmaktadır. Bu, Türkiye’nin kanayan yarası işsizliğin azalmasına muazzam bir katkıdır" dedi.

Şahin Modavizyon’un, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre Türkiye’nin dev kuruluşlarını geride bırakarak 1650 kadın çalışanıyla en fazla kadın işçi istihdam eden 25 şirket sıralamasında, 22’nci olarak yer aldığını dile getirdi. Kemal Şahin, "Modavizyon, Trakya Bölgesi’nde ise en fazla kadın çalışana sahip firmalar arasında birinci sıradadır. Aynı zamanda Trakya Bölgesi’nde en fazla istihdama sahip kuruluşlar arasında da birinci sırada bulunmaktadır" diye konuştu.

Edirne Valisi Gökhan Sözer ise, "Edirne Modavizyon, Edirne’de en çok istihdam sağlayan kuruluş olması nedeniyle ilimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu tesislerde çalışanların ailelerini de düşünürsek, Edirne Modavizyon’un ve sağladığı istihdamın ne derecede önem taşıdığı daha çok ortaya çıkacaktır. İhracat rakamları ise kuruluşun, Edirne’nin ekonomik kalkınmasına sağladığı ciddi katkıları, net bir şekilde ortaya koymaktadır" dedi.

Kounşmaların ardından, Edirne Valisi Gökhan Sözer, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Jale Tuncel ve Modavizyon Tekstil Fabrikası Genel Müdürü Turgut Bakır fabrikayı gezdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle