GeriEkonomi Bu fabrikada maaş birayla ödeniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu fabrikada maaş birayla ödeniyor

Efes İçecek Grubu'nun 1993 yılında Kazakistan'ın Karaganda kasabasında satın aldığı bira fabrikasında 360 işçinin maaşı para yerine bira ve ekmek ile ödeniyor. Ortalama ücretin 150 dolar olduğu fabrikada, bir işçi ay sonunda 187 litre bira veya 500 ekmek alıyor. İşçiler, fabrikadan aldıkları bu ürünleri, Karagan'da da satarak paraya çeviriyorlar.

VERGİ BORCU

Kazakistan'ın özelleştirme ihalelerine girerek Karaganda bira fabrikasının yüzde 61 hissesini 1 milyon 800 bin dolara (450 milyar lira) satın alan Efes Grubu'nu temsilen fabrikanın genel müdürlüğünü yapan Hakkı Akın, aldıklarında fabrikanın 700 bin dolarlık bir vergi borcu bulunduğunu ve bu nedenle de tüm banka hesaplarının dondurulduğunu söyledi. Vergi borcu nedeniyle, bankacılık sistemini kullanamadıklarını belirten Akın şöyle konuştu: ‘‘Tesislerin vergi borcu nedeniyle, ücret ödemelerinde veya ticari ilişkimiz bulunan şirketlere yapılan ödemelerde bankaya yatırılan paraya hemen devlet tarafından el koyuluyordu. Bu sorun sadece bizim fabrikanın değil, Karaganda'daki tüm ticari kuruluşlar için geçerli. Bu yüzden Karagandalılar alış-verişi nakit yerine takas ile yapmaya alışmışlar. Biz de personelin maaş ödemelerini takas ile yaptık. Hatta, personel ödemeleri dışındaki ödemeler de bu sistemle yapılıyor. Mesela, fabrikanın bir duvarı yıkılmıştı. Bunu yaptırmak için müteahhit firmaya ödemeyi kasalarca birayla yaptık. Devlet sektöründen bile takas teklifleri geliyor.’’

VEZNE YERİNE FIRIN

Maaş ödemelerinin takas ile yapılması nedeniyle fabrika içinde bir ekmek fırını ile market kurduklarını söyleyen Hakkı Akın, ‘‘İşçiler ay başlarında maaş almak için fırına veya markete gelerek ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Örneğin bir litre biranın işçiye satışı 80 sent, bir ekmeğin ise 30 sent olarak hesaplanıyor. Böylece işçi, maaşının karşılığı kadar bira ekmek veya makarna gibi tüketim malzemelerini alıyor.’’

Efes Karaganda Biracılık tesislerinin tüm borçlarını kapattıktan sonra takas sistemi ile maaş ödeme uygulamasından 1998 yılı başından itibaren vazgeçildiğini söyleyen Hakkı Akın, tesise üç yıl içinde toplam 14 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

Efes Grubu tarafından 1993 yılında Kazakistan'ın Karaganda kasabasında satın alınan bira fabrikasında çalışan 360 işçiye maaşları bira ve ekmek olarak ödeniyor. İşçiler ay başında fabrika içinde vezne yerine kurulan fırın ve markete giderek ücretlerine karşılık gelen miktarda mal alıyorlar.

Efes, Karaganda'da Madenci birası üretiyor

Halen yılda 35 milyon litre kapasitesi bulunan Karaganda Efes Biracılık tesislerinde Madenci, Klasik ve Agni adlı üç marka bira üretiliyor. Postorizasyon ünitesi bulunmadığı için 1 hafta içinde tüketilmesi gereken bu biraların tamamına yakını 740 bin nüfuslu Karaganda kasabasında tüketiliyor. Efes Karaganda Biracılık Genel Müdürü Hakkı Akın, yeni yatırımlarla yıllık üretim kapasitesinin 50-60 milyon litreye yükseltileceğini ve bir pastorizasyon ünitesi kurulacağını söyledi. Böylece, üretilen biralar Karaganda dışındaki bölgelerde de satılabilecek. Bekarda markasıyla alkol derecesi yüzde 6 olan yeni bir biranın deneme üretimini yaptıkları belirten Akın, yeni şişe ve ambalaj hattının da devreye girmesi ile Kazakistan'ın en önemli bira üreticileri arasına girebileceklerini kaydetti.

Mustang dünyaya Türkiye'den açılacak

Alman Mustang Jeans'in patronu Heiner Sefranek, önümüzdeki yıllarda Azerbeycan, Özbekistan, Tacikistan gibi Türk Cumhuriyetleri'ne ve İsrail gibi Ortadoğu ülkelerine Türkiye'den açılmayı düşündüklerini söyledi. Sefranek, bu ülkelerdeki operasyonların geçtiğimiz günlerde Mustang Jeans Türkiye Genel Müdürü Ali Mütevelli tarafından yönetileceğini belirtti. 65 yıldır jeans sektöründe faaliyet gösteren Mustang Jeans'in Almanya başta olmak üzere İspanya, Portekiz, Macaristan ve Polonya gibi birçok Avrupa ülkesinde fabrikası bulunuyor.

EGS Business Park 99 Eylül'ünde tamam

EGS Business Park Yeşilköy ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ofis blokları üstyapı inşaatını Erimtaş Müşavirlik Taahhüt Şirketi yapacak. Erimtaş, EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından geçen yıl geliştirilen projeyi 54 milyon dolarlık teklif verdi. Erimtaş'ın projeyi 1999 Eylül ayında tamamlayacağı bildirildi. EGS Business Park Yeşilköy ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Projesi, toplam inşaat alanı yaklaşık 200 bin metrekareyi bulan, her biri 19 kattan oluşan üç adet show-room ofis blok ve bu blokları birbirine bağlayan üçer katlı çok amaçlı bloklardan oluşuyor.

Renk uzmanları İstanbul'da

Mayıs ayının ilk haftasında İstanbul'da yapılacak Vitra ‘‘Arkitekt’’ karo serisindeki yeniliklerin tanıtılacağı toplantıya renk uzmanları konuşmacı olarak katılıyor. 7 Mayıs Perşembe günü Conrad International Oteli'nde yapılacak toplantıda, mimar, iç mimar, inşaat mühendisleri, akademisyenler, tasarımcı ve uygulamacılara Eczacıbaşı Vitra'nın Arkitekt karolarındaki yenilikler tanıtılacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle