GeriEkonomi Bu da New York Times gazetesi…
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu da New York Times gazetesi…

Bu da New York Times gazetesi…
refid:17833049 ilişkili resim dosyası

ABD'nin bir numaralı gazetesi New York Times, Kemal Derviş'in Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başkanlığı için isminin güç kazanması sonrasında, gazeteciliği bir kenara bırakıp bel altı vuruş yaptı.

Gazetedeki, "Long-Ago Affair Might Damage Turkish Candidate’s Chances to Lead I.M.F." başlıklı yazıda Derviş’in kağıt üzerinde IMF Başkanlığı için 'mükemmel' bir aday olarak göründüğü ancak uzun yıllar önce yaşadığı bir ilişkinin adaylığını tehlikeye soktuğu belirtildi.

 

Derviş'in Dünya Bankası'ndan ismi verilemeyen bir çalışma arkadaşının sözlerine dayandırılarak verilen haberde, Derviş'in yıllar önce bekarken, astı olan bir kadın ile ilişkisi olduğu iddia edildi.

 

İsmi açıklanmayan bu kişinin, o dönemde Derviş ile çalıştığını ise Dünya Bankası'nın eski ekonomisti Stanislas Balcerac doğruladı.

 

Balcerac, 2007 yılı öncesinde Dünya Bankası'nda çok rahat bir çalışma ortamı olduğunu hatırlatarak, o dönemde yöneticilerin astlarıyla yakınlık kurmalarının alışılmamış şeyler olmadığını da belirtti.

 

DİĞER TARAFTAN ÖVDÜ

Bilgiyi veren ve ismi açıklanmayan kişi, diğer taraftan ise Derviş yaptığı iş tarafındaki profesyonelliği överek, "O sıradan bir bürokrat değildi... hızlı karar alırde ve oldukça da dinamik bir insandı" dedi.

 

Gazete ise, cinsel taciz iddiasıyla Dominuque Strauss-Kahn'ın görevini kaybetmesi sonrası, Derviş'in bu ilişkisinin şansını azalttığına vurgu yaptı.

 

İKİNCİ YUMUŞAK KARIN

NYT, Derviş'in başkanlık şansını düşüren diğer durumun ise IMF ve AB ile borç pazarlığı yürüten Yunanistan'ın Başbakanı Yorgo Papandreu'yla yakın dostluğu olduğuna dikkat çekti.

 

Derviş'in 2000'li yılların başında Türkiye'de görev yaptığı sırada, o dönemde Yunanistan'ın dışişleri bakanı görevindeki Papandreu ile yakın arkadaşlık kurduğunu ve o dönemden beri de gayri resmi olarak ona danışmanlık yaptığını yazdı.

 

ZAMANLAMA İLGİNÇ

Gazetenin Derviş ile ilgili bu iddiaları zamanlama açısından da ilginç bir döneme denk geldi. IMF Başkanlığı için gelişmekte olan ülkelerin destek verdiği Derviş'i bahis siteleri de en güçlü aday olarak görüyor.

 

Ancak, gerek Avrupa gerekse de ABD tarafı, Avrupa'da borç krizinin had safhaya ulaştığı bu dönemde Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ı bu koltukta görmek istediğini işaret eden mesajlar veriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle