GeriEkonomi Bu bakanlarla zor küçülürüz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu bakanlarla zor küçülürüz

Hükümet, devleti küçültmek için tasarruf tedbirleri uygulamaya çalışırken, bazı bakanlar ‘ayrı telden’ çalıyor. Üç bakan, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında yeni personel istedi.

Koaliasyon hükümeti, devleti küçültmek için yeni tasarruf tedbirleri alırken, bazı bakanlıklar hala ‘büyümeye’ çalışıyor. Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Köy Hizmetleri'nden sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan, bakanlıklarına yeni personel alınmasını istedi.

Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında 1.5 saat süren toplantıda bazı bakanlar yaşadıkları personel sıkıntısını dile getirdiler. Köy Hizmetleri'nden sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, büyükşehirlerde görev yapan 270 teknik elemanı Doğu'ya göndermek isteyince emekliliklerini istediklerini belirterek, bu kadrolara Doğu'da görev yapmak üzere 100 teknik eleman alınmasını istedi. Bunun, yeni personel alımı olmadığını belirten Yılmaz, ‘‘Doğu'daki teknik eleman açığını kapatmaki için başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyükşehirlerde görev yapan 25 yılını doldurmuş 270 teknik personeli bu açığı kapatmak üzere Doğu'ya tayin ettim. Ancak, gitmek istemedikleri için emekliliklerini istediler. Bunları emekli edersek yerine Devlet Personel Sınavını kazanan 100 genci alalım. Böylece devletin 170 kişilik kárı olur’’ diye konuştu. Yılmaz ayrıca, atama ve personel alımında Başbakanlığın onayı olduğu halde Devlet Personel Başkanlığı'nın Maliye ve Hazine'den görüş sormasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Maliye Bakanı, konunun kendisine yeni intikal ettiğini belirterek, ödenek yeterli gelirse Yılmaz'ın personal alımına ilişkin talebine olur verilebileceğini söyledi. Yılmaz'ın personel alımına ilişkin talebini Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan da kendi bakanlıkları için yineledi. Toplantıda, Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı da, Çay-Kur'un finasman sıkıntısını dile getirdi. Devletin çay üreticisine yüklü miktarda borcu bulunduğunu söyleyen Gaydalı, bunun için yaklaşık 50 trilyon liralık kaynak gerektiğini belirtti. Ziraat Bankası'ndan düşük faizli kredi alınabileceğini önerisinde bulunan Gaydalı, kurumun 3 aydır maaş ödeyemediğine dikkat çekti. 4 bin işçinin kaynak olmadığı için emekli edilemediğini de dile getiren Gaydalı'nın Derviş ile bir görüşme yaparak çözüm bulması konusunda görüşbirliği sağlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle