GeriEkonomi Bu arsa için alıcı çıkmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu arsa için alıcı çıkmıyor

Akbank TAŞ Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı 20 yıl önce Tepebaşı'nda Haliç manzaralı bir arsa satın aldı. Amaç bir otel inşa ederek vakfa gelir sağlamaktı. Bu arada imar durumu değişti ve arsa kentsel SİT alanı ilan edildi. Vakıf arsayı satmak istiyor fakat alıcı çıkmıyor.

Akbank T.A.Ş Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı, Tepebaşı'nda bulunan arsasını satışa çıkardı. Arsanın ihale yolu ile satılması planlanıyordu. Fakat satış için kimse başvurmadı. Sözkonusu arsanın çevresinde Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait Kazablanka Düğün Salonu ve TEK'in küçük bir trafosu bulunuyor. 19 parselden oluşan ada Akbank'ın Vakfı'na, TEK'e ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait. Haliç manzaralı arsanın hikayesi ilginç.

Sözkonusu arsa 13 Şubat 1980 tarihinde Akbank T.A.Ş. Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı tarafından Galata-Beyoğlu Seferaddin Musevi Cemaatleri Sinagogu Vakfı'ndan 50 milyon 278 bin liraya satın alındı. Vakfın amacı arsaya bir otel inşa ederek gelir sağlamaktı. Bu niyetle bir proje hazırlanıyor ve 26 Ocak 1981 tarihinde Büyükşehir Belediyesi'ne başvuruluyor.

Fakat belediye otelin yapılabilmesi için arsanın ederi kadar harç isteyince proje durduruldu. 1983 yılı Şubat ayında Vakıf bu arsayı satmaya karar verdi ve Taksim Otelcilik'e bir öneri götürdü. Öneri kabul edilmedi. Aynı yıl Aralık ayında Vakıf bir rapor hazırlayarak oteli inşa etmek için tekrar harekete geçti. 250-300 milyon liraya malolacak 8 bin metrekare kullanım alanlı projenin hayata geçirilmesi için faaliyete geçildi.

Arsa kamulaştırılıyor

Bu arada yıl 1987 olduğunda yol yapımı için arsanın 328 metrekarelik kısmı kamulaştırıldı. 1994 yılında arsa üzerinde herhangi bir işlem yapılmamıştı ve TEK arsayı otopark olarak kiralamak istedi. TEK'in bu teklifi de reddedildi. 1996 yılında tekrar inşaat için belediyeye başvurulduğunda arsanın yeni imar mevzuatına göre 1993 yılında kentsel SİT alanı ilan edildiği öğrenildi.

Akbank Tekaüt Vakfı arsayı bir şekilde değerlendirmek istedi ve satmaya karar verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuruldu. Vakıflar arsaya 418 milyar 250 milyon lira değer biçti. Bunun üzerine gazeteye arsanın ihale yolu ile satılacağına dair ilan verildi. Vakıf yetkilileri ‘‘Satış için üçüncü sahısların başvurmayacağını biliyorduk. Bizim amacımız arsayı Vakıflara ya da TEK'e satmaktı fakat onlardan da ses çıkmadı’’diyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle