GeriEkonomi BTK: İnternette filtre seçiminde zorlama yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BTK: İnternette filtre seçiminde zorlama yok

BTK: İnternette filtre seçiminde zorlama yok
refid:17718156 ilişkili resim dosyası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ağustos ayında yürülüğe girecek olan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” hükümleriyle ilgili kamuoyunda yapılan eleştirilerin haksız olduğunu savundu.

Acarer, “İnternet aboneleri şu anda kullandığı sistemi kullanmaya devam edebilecek. İsteyen abone de güvenli internet profiline geçebilecek. Mevcut konumunda kalmak isteyenlerin bir şey yapmaları gerekmiyor” dedi.

Yasaklı siteye girene ceza yok
Yasaklı sitelere girenlere cezai işlem uygulanmayacağını belirten Acarer, şöyle konuştu: “Standart pakette devam etmek isteyen abonelere, güvenli internet profiline girmek için herhangi bir zorlama olmayacak. Şu anki internet yapısını standart profil diye tanımlarsak Güvenli İnternet Profili mevcut yapıya getirilen bir ilavedir. Uzunca zamandır değişik kullanıcılardan gelen talep üzerine bu düzenleme ortaya çıktı. Bir abone Güvenli İnternet Profilini kullanmak istiyorsa o zaman o kullanıcı işlem yapacak. Güvenli İnternet Profilini seçen ‘çocuk, aile ve yurt içi’ profillerinden birini tercih edecek, herhangi birini işaretlemeyen aile profilini seçmiş sayılacak.”

Neden olumsuz algılanıyor
Ailelerin, evde yokken, çocukları için güvenli internet profilini seçip, eve geldikten sonra kendisine ait şifreyle standart pakete dönebileceğini belirten Acarer, “Yaptığımız bütün uygulamalar kullanıcının lehine uygulamalardır. Kullanıcılardan gelen talep üzerine, filtreleme değil, ilave seçenek sunulmuştur. Neden olumsuz algılanıyor? Pek çok ülkede de böyle düzenlemeler var. Şu an hepimiz standart paketteyiz. Hiçbir işlem yapılmadığı taktirde bu 22 Ağustos’tan sonra da devam edecek” dedi.  Erişimi engellenen siteler hakkında da bilgi veren Acarer, şunları söyledi: “Güvenli internet profilinde ‘çocuk’ en dar kapsamlı olanı. ‘Aile’ daha geniş. ‘Yurtiçi’ daha geniş. Erişimi engellenmiş sitelerin neredeyse tamamı yurtdışı kaynaklı. Erişimi engellenen sitelerin yüzde 40’ı çocuk pornosuyla ilgili. Yurtiçi paketi bu nedenle var. Bu konudaki eleştirileri yapanlar, neyi okuyup da bunları yapıyorlar merak ediyorum.”

40 milyon kullanıcıyı nasıl kontrol ederiz

BTK Başkanı Tayfun Acarer, “Güvenli profil dışındakiler ‘olağan şüpheli’ sayılacak ve BTK bunun dışındaki kullanıcıları kayıt altına alacak” iddiaları var. Böyle bir durum söz konusu mu” sorusuna şu yanıtı verdi: “BTK’da böyle bir veri tabanı yok. Türkiye’de 9.5 milyona yakın internet abonesi, 40 milyon internet kullanıcısı var. Nasıl kontrol edelim? Kaldı ki bizim böyle bir görevimiz de yok. Bir dönem de ‘dinleme yapıyorlar’, ‘Koca kulak’ dediler. İletişim Başkanlığı dinleme yapmıyor.”

Servis sağlayıcılarla iletişim halindeyiz

TÜRKİYE’de 2 bine yakın servis sağlayıcı bulunduğunu ve 3.5 yıldır bunlarla iletişim halinde olduklarını belirten İnternet Daire Başkanı Osman Şen, “Bu kapsamda şikayet edilen içeriklerle ilgili bugüne kadar 70 bin bildirim maili gönderdik. Bunların 62 bininde sorun bulunarak içerik ilgili siteden çıkarıldı. Bazı günler gönderdiğimiz mail sayısı bini, geçen hafta 10 bini buldu. Bize gelen şikayet üzerine ilgili servis sağlayıcıya mail gönderiyoruz. Bu bir öz denetim.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle