GeriEkonomi BTK’dan belediyelere ‘baz istasyonu’ isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BTK’dan belediyelere ‘baz istasyonu’ isyanı

BTK’dan belediyelere ‘baz istasyonu’ isyanı
refid:16711035 ilişkili resim dosyası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, baz istasyonları olmadan cep telefonuyla görüşme yapılamayacağına dikkat çekerek, “Bazı belediyelerin baz istasyonlarının kaldırılmasıyla ilgili aldıkları saçma kararlar var. Teknik bilgiden yoksun bu kararlar nedeniyle altyapının gelişmesinde sorun yaşanıyor” dedi.

Toprağın altında olabilir
Türkiye’de Avrupa’dakinin altında bir standart uygulanmasına rağmen baz istasyonlarına tepki gösterildiğini anımsatan Acarer, şunları söyledi: “Burada ilk bilmemiz gereken baz istasyonu olmadan haberleşme yapılamaz. Dünyada bunun örneği yok. İkincisi, biz tüm baz istasyonlarının denetlemelerini yapıyoruz. Sağlık açısından kanıtlanmış bir zararı yok. Burada yayılan elektromanyetik dalganın daha fazlası evlerde kullanılan diğer elektronik aletlerde de var. Tüm bunların bilinmesi gerekiyor. 4-5 metrelik güvenlik mesafesinde konumlanıldığında etki en aza iniyor. Ayrıca burada baz istasyonu değil antendir elektromanyetik dalgayı yayan. Anten yukarda olduğu sürece insanlar bu dalgalara maruz kalmaz. Baz istasyonu toprağın altında da olabilir.”
2 bin voltmetre
İnsanların elektromanyetik dalgadan, 2 bin voltmetrede uzun süre kaldığında vücut sıcaklığının bir derece yukarı çıktığını anlatan Acarer, şöyle konuştu: “Bilinen tepki sıcaklık artışı. Dünya Sağlık Örgütü’nün baz istasyonları için belirlediği değer 41 voltmetre. Biz Türkiye’de bu 10 voltmetre olarak uyguluyoruz. Baz istasyonları kaldırıldığında cep telefonu daha uzaktaki bir baz istasyonuna ulaşmak için daha fazla güç harcayacak. Güvenlik noktası sınırında baz istasyonuna yakın olmak daha az sinyale maruz bırakır.”
Kriptolu telefon geliyor
Yasadışı dinlemelerin önüne geçmek için kullanılan kriptolu telefonların 2011 yılında Türkiye pazarında olacağını söyleyen Acarer, “Beş firma kriptolu telefonlar için bize başvurdu. İncelemelerimiz devam ediyor. Sanırım Bu yıl içinde tüm şartlar sağlandığı taktirde izinleri veririz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle