GeriEkonomi BTK arabağlantı ücretlerini yüzde 20 düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BTK arabağlantı ücretlerini yüzde 20 düşürdü

BTK arabağlantı ücretlerini yüzde 20 düşürdü
refid:23576052 ilişkili resim dosyası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, GSM operatörlerinin çağrı sonlandırma ve çağrı başlatma ücretlerini yaklaşık yüzde 20 oranında düşürürken, bu indirim şebeke içi ücretleri de etkiledi. Kurul, çağrı sonlandırma ücretlerinin dakikasını Avea için 3,70 kuruştan 2,96 kuruşa, Vodafone için 3,23 kuruştan 2,58 kuruşa ve Turkcell için 3,13 kuruştan 2,50 kuruşa indirdi.

Kurul, daha önce belirlediği ve 1 Temmuz'da uygulanacak en düşük şebeke içi arama ücretinin dakikasını 5,35 kuruştan 4,28 kuruşa düşürdü.  

 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde yayımlanan Kurul kararında, bu düzenlemenin sektörde rekabetin sürdürülebilir ve kalıcı olmasına katkı sağlamasının beklendiği ifade edildi.
      
    
Karara göre, arabağlantı ücretlerinde yaklaşık yüzde 20 indirim yapıldı. Arabağlantı ücreti,1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere Avea için 3,70 kuruştan 2,96 kuruşa, Vodafone için 3,23 kuruştan 2,56 kuruşa, Turkcell için ise 3,13 kuruştan 2,50 kuruşa düşürüldü.
    
Diğer taraftan Kurul, kararın doğal sonucu olarak 1 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen Turkcell için şebeke içi (On-Net) çağrıların ücretinin dakikasını 5,35 kuruştan 4,28 kuruşa çekti.

ARA BAĞLANTI ÜCRETİ NEDİR?

Bir GSM abonesi farklı bir GSM şirketi abonesinin telefonu çaldırmaya başladığı andan itibaren her iki abone de aranan tarafın GSM şebekesi üzerinden hizmet almaya başlıyor. Böylece söz konusu arama ile aranan tarafın şebekesi meşgul oluyor. Ancak aboneler farklı bir GSM operatörü aramasına rağmen ücret farkını kendi operatörüne ödüyor. Bu yüzden operatörler karşılıklı olarak hesaplayarak birbirlerine ödeme yapıyor. Bu ödemeye ara bağlantı ücreti deniyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle