GeriEkonomi Brezilya ve Arjantin IMF’yi sıkıntıya soktu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya ve Arjantin IMF’yi sıkıntıya soktu

Brezilya ve Arjantin IMF’yi sıkıntıya soktu
refid:3733675 ilişkili resim dosyası

Brezilya ve Arjantin’in borçlarını erken ödeme kararının, IMF’nin gelirlerinde kayda değer bir düşüşe neden olacağı belirtiliyor. Masraflarını nasıl karşılayacağını kara kara düşünen IMF’nin kredi faizini önemli ölçüde artırabileceği ifade ediliyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Andrew Balls imzalı haber yorumunda Brezilya ve Arjantin’ın IMF’ye olan borçlarını erken ödeme kararının IMF üzerindeki etkilerini değerlendirirken bu gelişmenin IMF’nin yeni bir modele ihtiyacı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdiğini belirtti.

Bütün finansal kuruluşlar gibi IMF’nin açtığı kredilerden para kazandığını, bu geliri işletme harcamalarını karşılamak ve rezervlerini artırmak için kullandığını kaydeden gazete şunları yazdı: "Ancak en az şimdilik borç alan müsteriler azalıyor. Son mali yıldaki yeni krediler 2.5 milyar dolarda kalarak 1970 yıllarının sonundan bu yana en düşük düzeyde gerçekleşti. Brezilya, Arjantin, Türkiye ve Endonezya, açılan kredilerin yüzde 70’inden fazlasını aldı. Nisan 2004’te 90 milyar dolara ulaşan krediler, Kasım 2005 sonu itibariyle 66 milyar dolara düştü."

Financial Times, Brezilya’nin 15.5 milyar, Arjantin’in ise 10 milyar dolarlık ödemelerini erken bir tarihte yapmalarının IMF’nin gelirlerini önemli ölçüde azaltacağını belirterek, bu ödemelerin yapılmasından sonra IMF’nin Latin Amerika’daki en büyük kredi alacağının Uruguay’a açılan kredi olacağına dikkat çekti. IMF kredilerine olan düşük talepte daha çok yükselen piyasaların iyi ekonomik performansının ve uluslararası finansal piyasalardaki çok iyi koşulların etkili olduğunu kaydeden FT, "Ancak düşük kredilendirmenin Fon’un son mali yılda 1 milyar dolara yaklaşan yıllık harcamalarını nasıl karşılayacağı sorusunu gündeme getirdi" diye yazdı.

KREDİ FAİZLERİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTABİLİR

Kısa vadede Brezilya ve Arjantin’in kararlarının, IMF’yi borç alanlardan aldığı faizleri önemli ölçüde artırmaya mecbur kılması tehlikesinin bulunduğunu savunan gazete, IMF’nin yönelebileceği başka seçeneklere de dikkat çekti.
İngiliz gazetesi, kısa vadede başvurabilecek seçenekler arasında rezervleri artırma hedefinin düşürülmesini, üye ülkelerin katkılarına ödenen faizlerin azaltılmasını ve fatuların rezervlerden ödenmesi gibi önlemleri saydı.
Zaten IMF yetkililerinin bir süreden beri kredi dışındaki kaynaklardan sağlanan gelirlerin artırılması için bir plan üzerinde çalıştıklarını kaydeden gazete, IMF’nin rezervlerinin bir kısmının devlet kağıtlarına yatırılabileceğini, zengin üyelerin katkıları için daha düşük faizle yetinebileceğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle