GeriEkonomi Brezilya, uçak satmak için Kayseri pastırmasına sarıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya, uçak satmak için Kayseri pastırmasına sarıldı

Brezilya, uçak satmak için Kayseri pastırmasına sarıldı
refid:3825068 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Brezilya’nın uçak üreticisi EMRAER’in tesislerini gezdi. Sau Paulo’nun banliyösünde bulunan tesislerdeki kokteylde konuklara Kayseri’den getirtilmiş pastırma da ikram edildi. Gül, tesislerin bulunduğu merkeze EMRAER’in ürettiği E 170 uçağıyla gitti. Kısa mesafeli uçuşlar için 15 adede kadar uçak almayı planlayan THY, E 170’le ilgilendi.

BREZİLYA’nın kısa mesafeli uçuşlar için üretim yapan dünyaca ünlü uçak firması EMBRAER, Türk Hava Yolları’na (THY) satış yapabilmek için "pastırmalı lobi" yaptı. Brezilya’da bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, THY yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin ve diğer heyet üyeleriyle birlikte EMBRAER uçak üretim tesislerini ziyaret etti.

EBMRAER UÇAĞI İLE GÖTÜRÜLDÜ: Gül ve beraberindekiler, Sao Paulo merkez havaalanından, bu kentin uzak bir banliyösünde bulunan EMBRAER tesislerine, E 170 modeli yolcu uçağıyla götürüldü. Yaklaşık 20 dakikalık uçuş süresinde, pilot uçağın özelliklerini gösterebilmek için türbülansa girdi, keskin pikeler yaptı. Uçak korkusu olduğu bilinen Gül, pilotun bu gösterisi kısa sürdüğü için heyecanlanmadı. Tesislerde Türk heyeti için hazırlanan kokteylde, Gül’ün memleketi Kayseri’den getirilmiş pastırmalar ikram edildi.

RIO ÜZERİNDE TUR: EMBRAER’in Japon Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Satoshi Yokota, Gül’e firma ve üretimi hakkında kapsamlı bir brifing verdi. Gül ve beraberindekiler daha sonra tesisleri gezip diğer yetkililerden bilgi aldı. EMBRAER firması ayrıca askeri eğitim uçağı Super Tucano’yu da Türk heyetine tanıttı. Türk heyeti, Sao Paulo’dan, Gül’ün Brezilya ziyaretinin son durağı olan Rio de Janeiro’ya da E 170 modeli uçakla götürüldü. Uçağın kaptanı Gül’ün, Rio’yu havadan görebilmesi için kent üzerinde tur attı.

THY NABIZ YOKLADI: THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Rio yolculuğu sırasında, heyet üyelerine EMBRAER uçağını "yolcu gözüyle" nasıl bulduklarını sordu. Bu soruya verilen yanıtların çoğunluğu olumlu oldu. THY’nin özellikle iç uçuşlarda özel sektöre karşı daha etkin rekabet yapabilmesi için 8-15 adet kısa mesafeli uçuşlar için uçak satın almak istediği bildirildi. EMBRAER’in 48 ile 100 yolcu kapasiteli uçaklarının hafif olması nedeniyle, yüksek rakımlı yerlerde kısa mesafeli pistlerden kalkış yapmak için uygun olduğu belirtildi.

25-31 MİLYON DOLAR: ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Finlandiya, Portekiz ve Suudi Arabistan gibi 50’ye yakın ülkede birçok firma tarafından kullanılan EMBRAER uçaklarının fiyatı yolcu kapasitesine göre 25 ile 31 milyon dolar arasında değişiyor. THY’nin kısa mesafeli uçak almasıyla birlikte, Boeing ve Airbus modellerini zararına iç hatlarda uçurmaktan kurtulacağı, bunun dışında İstanbul ve Ankara çıkışlı seferlerin yanısıra Anadolu’daki diğer kentler arasında da direkt seferler düzenleyebileceği ifade edildi. Gül, Türkiye’ye dönmek için bugün Brezilya’dan ayrılacak.

Lula da Silva: Türkiye denince Atatürk’le İbrahim’i hatırlarım

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Brezilya’da "Türkiye" denince iki ismin hemen hatırlandığını, birincisinin Mustafa Kemal Atatürk, ikincisinin de 1990-1991 yılları arasında Brezilya Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan İbrahim Eriş olduğunu söyledi. Gül, önceki gün Sao Paulo’da Türkiye-Brezilya İş Konseyi’nin yemeğinde İbrahim Eriş’i basın mensuplarına tanıtırken, "Bunları ben söylemiyorum. Bana bunları Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva söyledi" dedi.

Gül, Brezilya’nın bugünkü ekonomik gücüne kavuşmasında İbrahim Eriş’in çok önemli rol oynadığını ve bunun Brezilyalı yetkililer tarafından da kabul edildiğini vurguladı. Gül, "Brezilya, İbrahim Bey’in uyguladığı taviz vermez politikası sonucu enflasyon canavarını yendi. Biz de bu canavarı yendik" diye konuştu. Brezilya’da halen bir danışmanlık firması sahibi olan Eriş de, o dönem askerlik sorunu nedeniyle Türkiye vatandaşlığını kaybettiğini, ancak 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 1995’te Brezilya’ya yaptığı ziyarette kendisine bu sorunu açtıktan sonra Demirel’in girişimiyle yeniden Türk vatandaşlığına kavuştuğunu belirtti.

Brezilya TV’sinde Türk yabancı damat var

BREZİLYA Merkez Bankası eski Başkanı İbrahim Eriş, Brezilya’da başrolünü, soyadını hatırlamadığı Murat isimli bir Türk’ün oynadığı "Bellisimo" isimli pembe dizinin reyting rekorları kırdığını hatırlatarak şunları söyledi: "Bu gerçekten ilginç bir dizi. Murat’ın eşi dizide Yunanlı. Dört çocukları var. İkisi Türkiye’de doğmuş ve Türk isimleri var. Diğer iki çocuk da Brezilya’da doğmuş ve Brezilyalı isimleri var. Yani burada sadece gerçek hayatta değil, TV’lerde de Türkler yabancı damat olarak seviliyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle