GeriEkonomi Brekk: IMF’yle devam için üç yolunuz var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brekk: IMF’yle devam için üç yolunuz var

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Od Per Brekk, Şubat 2005’e uzatılan stand-by sonrasında, Türkiye’nin üç seçeneği olduğunu açıkladı. Brekk seçenekleri ‘Program Sonrası İzleme’,‘Tedbir Nitelikli Stand-by’ ve yeni stand-by olarak sıraladı.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, aralık sonu olarak planlanan stand-by (SBA) anlaşmasının 3 Şubat 2005 tarihine uzatılmasının ‘tamamen pratik ve teknik nedenlerden kaynaklandığını’ açıkladı. Bir stand-by’ın yasal olarak üç yılı aşamayacağını vurgulayan Brekk, IMF Yönetimi’nin Şubat 2002’de onayladığı mevcut stand-by’ın bitişinin Aralık 2004 olarak planlanmasına karşın, Hükümetin, en son tarih olan Şubat 2005’e uzatılması yönündeki talebinin kabul edildiğini açıkladı.

Brekk, 3 Şubat 2005’de sona erecek olan stand-by’ın ardından IMF-Türkiye ilişkilerin ne olacağı konusunun Hükümetin kararına bağlı olduğunu kaydetti. Hükümetin bir mektupla IMF’ye başvurması gerektiğini hatırlatan Brekk, Türkiye konumundaki bir ülkenin önünde, üç format seçeneği bulunduğunu açıkladı. Bunları ‘Program Sonrası İzleme’,‘Tedbir Nitelikli Stand-by’ ve normal Stand-by olarak sıralayan Brekk, şu bilgileri verdi:

‘Program Sonrası İzleme, Kore, Endonezya gibi, IMF’den yüklü miktarda kredi kullanmış ve borç düzeyi yüksek olan ülkelerle yürütülüyor. Burada herhangi bir finansman kullanılması sözkonusu değil. Tedbir Nitelikli Stand-By ise Brezilya ve bu mayısta AB’ye girecek bazı ülkelerde uygulandı. ve yeni Stand-by diye sıraladı. Burada SBA’larda olduğu gibi niyet mektupları, Board toplantıları oluyor. Finansman kullanmamak esas. Ancak ihtiyaç duyulduğunda kaynak çekilebiliyor.’

Brekk, gözden geçirme sayısının dörtten üçe düşürülmesinin de, ‘pratik nedenlerden kaynaklandığını’ söyledi. Brekk, son kredi diliminin, 2005 yılı başında serbest bırakılmasının güçlü bir olasılık olduğunu söyledi.

‘Önemli olan programın çalışması’ diyen Brekk, ‘Hükümetin 2005’den sonra IMF ile ilişkileri ne olursa olsun, ekonomik politikaların şu andaki trendini devam ettirmesini diliyoruz’ dedi. Brekk’in mesajları şöyle:

Yüzde 6.5 faiz dışı fazla hedefini tutturmak kadar, nasıl tutturulduğu da önemli. Bunun için bütçe reformu, Niyet Mektubu’nda geniş bir biçimde vurgulandı. Bütçe reformunun Vergi idaresi reformu, sosyal güvenlik sistemi ve toplam kamu harcamaları olmak üzere üç önemli temel ayağı var.

İlkbahar sonunda Kamu Harcama Gözden Geçirmesi’ için IMF’nin teknik destek ekibi gelecek. Bu ekip, değişik ülkelerde harcama alanında çalışma yapmış uzmanlardan oluşacak. Harcama kalemlerine bakarak, harcama hedefiyle harcanan kaynağın uyumuna bakacaklar. Bazı kalemlerde azaltma önerecekleri gibi, bazı kalemlerde artış da tavsiye edebilecekler. Ama nihai hedef, harcamalarla ilgili amaçlara en az maliyetlerle ulaşmak.

ÖNLEM PAKETİ YETERLİ

Yarısı gelir, yarısı harcamalarda tasarruftan oluşan 7 katrilyon liralık mali tedbir paketi, Board toplantısında da konuşuldu. Alınan önlemler yüzde 6.5 faiz dışı fazla hedefi için yeterli görünüyor.

Bankacılık Kanunu’nda, Türkiye’yi AB standartlarına yaklaştıracak bir değişiklik hazırlığını destekliyoruz. Batı’da da bankacılık yasalarının dört-beş yılda bir gözden geçirilmesi doğaldır.

IMF’nin 2005 enflasyon tahmini yüzde 10.6

Uluslararası
Para Fonu’nun (IMF) ‘Dünyanın Ekonomik Görünümü’ raporunda, Türkiye’de bu yıl yüzde 12 olarak gerçekleşmesi öngörülen enflasyonun, 2005 yılında yüzde 10.6 olacağı tahmininde bulunuldu.

Raporda, ‘Türkiye’de finans piyasası şartlarının iyileşmesi ekonomik faaliyetlerde olumlu etki yarattı’ denildi. Özel yatırımlar ve biraz da özel tüketimle desteklenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 2003 yılında yüzde 5.8 arttığı, büyüme oranının ise 2004’te ve 2005’te ortalama yüzde 5 olmasının beklendiği belirtildi. Enflasyon baskısının, TL’nin değer kazanması ve dış pozisyonunun güçlenmesiyle kayda değer şekilde azaldığı ancak yüksek petrol fiyatları ve terör bağlantılı belirsizliklerin turizme yansımasının cari açığı olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle