GeriEkonomi BP CEO’su: Sızıntı şahsen beni yıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BP CEO’su: Sızıntı şahsen beni yıktı

BP CEO’su: Sızıntı şahsen beni yıktı
refid:15059301 ilişkili resim dosyası

Petrol devi BP’nin CEO’su Tony Hayward, ABD kıyılarındaki petrol sızıntısından etkilenenler için 20 milyar dolarlık tazminat fonu kurulmasını kabul ettikten bir gün sonra Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komisyonu’na bağlı kongrenin karşısına çıktı. Durumun ne derece korkunç olduğunu tam anlamıyla anladığını belirten Hayward, “Petrol sızıntısı nedeniyle şahsen yıkıldım” dedi.

Karmaşık bir kaza

Tony Hayward, insanların ‘Kimin suçlu olduğu’ sorusuna basit yanıtlar istemesinin nedenini anladığını vurgularkan, “Ancak gerçek şu ki, bu daha önce görülmeyen hataların birleşimiyle oluşan karmaşık bir kaza” dedi.

BP yetkililerinin fon için 20 milyar dolar ödeyeceklerini açıklamalarının ardından ödemenin detayları da ortaya çıkmaya başladı. BP 2010 sonuna kadar fona 5 milyar dolar ödeyecek, daha sonra 20 milyar dolar tamamlanıncaya kadar her çeyrekte 1.25 milyar dolar tutarında ödeme yapacak.

Hisseleri yükseldi

İngiliz petrol şirketi BP’nin Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketinin yol açtığı zararı karşılamak için 20 milyar dolarlık fon ayırması, şirketin hisselerinin değerini yükseltti. BP’nin petrol sızıntısının yol açtığı zararı karşılamak için temettü (kâr payı) ödemelerini iptal etmesi ve 20 milyar dolarlık fon oluşturmayı kabul etmesinden sonra Londra Borsası’nda hisseleri yüzde 9.4 değer kazandı. BP’nin hisseleri dün New York Borsası’nda da yükselerek 31.25 dolardan kapanmıştı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle