Boyner'e Rekabet soruşturması yok

Hürriyet Haber
01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

REKABET Kurulu, Cem Boyner'in sahibi olduğu Benkar Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş. hakkında rekabet oluşumunu ve gelişimini engellediği gerekçesiyle soruşturma açılmasına gerek olmadığını kararlaştırdı.

Rekabet Kurulu, Orka Tekstil Sanayi'nin mağaza kart hizmetleri piyasasında ayrımcılık yaptığı ve ilgili piyasada rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasıyla Benkar hakkında yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Kurul'un Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, Benkar'ın uygulamalarının rekabet oluşumunu ve gelişimini önemli ölçüde zedeler nitelikte olmadığı belirterek, şirketin ilgili piyasada hakim durumu kötüye kullanmadığı vurgulandı.

Benkar'ın 'Advantage Card' sistemine rakip mağazaları almamasının ve D&T mağazalarının başka kredi kartı teşebbüsleri ile anlaşma yapmasını önlemeye yönelik uygulamalarının, piyasada rekabetin oluşumunu engellemediğine karar veren Kurul, bu nedenle şirket hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığını kararlaştırdı.

Kurul, Benkar Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş.'nin mağaza taksit ve indirim kartı hizmetlerinde taraflar ile imzaladığı üye işyeri ve 'advantage card' sözleşmesine menfi tespit belgesi verilmesine ilişkin başvurusunu da olumlu karşıladı.

Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı