Boyner Mağazacılık zararını azalttı

ANKA
12.08.2006 - 15:33 | Son Güncelleme:

Boyner Büyük Mağazacılık, 2006’nın ilk yarısında zararını yüzde 77 oranında azalttı.

Boyner Büyük Mağazacılık'tan yapılan açıklamada net cirosunun; 2006’nın ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttığı; brüt karının ise ciro artışının 10 puan üzerinde artarak yüzde 24 büyüdüğü belirtildi. Satış hacmindeki büyümeye karşılık finansman giderlerinin geçen yılla aynı seviyede kaldığına dikkat çekilen açıklamada, şirketin net zararının yüzde 77 oranında azaldığı bildirildi.

Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, sektörde son iki yıldır fiyat artışı olmadığını, giyim grubunda fiyat düşüşü yaşandığını belirterek, cirodaki yüzde 14 artışın reel büyümeyi ifade ettiğini kaydetti. Brüt karlılıktaki iyileşmenin de 2004 yılında yürürlüğe koydukları “Değişim ve Yenilenme Programı” kapsamında ürün gruplarıyla ilgili olarak atılan adımların ve maliyetlerde iyileştirmelerin olumlu sonuçlarının bilançoya yansımasından kaynaklandığını vurguladı.

Karadeniz, 2006 yaz sezonunda, müşterilerinin, ürün ve fiyat yapısının piyasaya göre avantajlarını algılayarak doğru değerlendirdiğini belirterek, “Nisan ayında uygulamaya konulan KDV indirimini de aynı gün birebir fiyat düşüşü olarak etiketlere yansıtmış olmamız bize güvenen tüketicimizin bu duygusunu daha da güçlendirmiştir” dedi.

Boyner mağazalarını yılın ilk altı ayında ziyaret edenlerin sayısının 12 milyona ulaştığını ifade eden Karadeniz, nisan ayında yüzde 55 oranında arttırılan 32.6 milyon YTL tutarındaki ilave sermayesi ile çok daha güçlü bir finansal yapıya kavuştuğunu, harici kredi kullanımının ve finansman giderlerinin bu yolla önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Boyner, 2006 yılının Mayıs ayında Kayseri Park Alışveriş Merkezi’nde açtığı mağazası ile Türkiye genelindeki mağaza sayısını 21’e çıkardı. Şirket ayrıca yeni mağazacılık formatı Boyner Beaute’nin Eylül ayında İstanbul Etiler Nispetiye Caddesi’nde açılacak ilk mağazasının hazırlıklarını yapıyor. Eskişehir’deki ilk Boyner Mağazası da 2006’nın son çeyreğinde faaliyete geçecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı