GeriEkonomi Boyner: Likidite bulmak zorlaşırsa gemiyi yüzdürmek mümkün olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boyner: Likidite bulmak zorlaşırsa gemiyi yüzdürmek mümkün olmaz

Boyner: Likidite bulmak zorlaşırsa gemiyi yüzdürmek mümkün olmaz
refid:18911318 ilişkili resim dosyası

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’nin cari açığını kapatacak kaynakları elde etmede son dönemde zorlanmadığını söylemekle birlikte, Avrupa’daki gelişmelere dikkat çekti.

TÜSİAD’ın dün yapılan Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında, Avrupa bankalarının krize girmesi nedeniyle likidite bulma zorluğu ortaya çıkarsa gemiyi yüzdürmenin mümkün olmayacağı uyarısında bulundu. “Sakin ama derin tartışmalara ihtiyacımız var” diyen Boyner, muhtemel sorunlara karşı, yapılacak atılımın ‘mikro reform ajandası’ olduğunu vurguladı. Boyner, şu noktalara dikkat çekti:
Farklı bir küreselleşme
Son otuz yıla damgasını vuran Amerikan patentli ve güdümlü küreselleşme anlayışından daha farklı bir küreselleşme anlayışına geçeceğiz. Eldeki veriler dünyada ekonomik güç dengesinin kaçınılmaz şekilde genç, yükselen ülkelere doğru kaydığını gösteriyor.
Ekonomimiz küresel krizin ilk raundunu nispeten hafif hasarla atlattı. Büyümemiz sürerken bütçe disiplininden sapılmadı. Ama bu büyüme yapısal nitelikte bir cari açık sorununu da birlikte getirdi.
Böyle devam etmek zararlı
Bir yandan küresel krizin yeni dalgasını bekliyor, diğer yandan da küresel ekonomide bir dönüşüm dönemine tanıklık ediyorsak bu şekilde devam etmek bize zarar verecektir.
Türkiye cari açığını kapatacak kaynakları elde etmede son dönemde zorlanmadı. Ancak giderek daralacak bir dünyada, hele Avrupa bankalarının krize girmesi nedeniyle likidite bulmak da zorlaşırsa, o zaman eskiden olduğu gibi gemiyi yüzdürmek mümkün olmaz.
Türkiye’yi, içinde bulunduğumuz konjonktürde karşı karşıya kaldığı veya orta vadede karşılaşılması muhtemel sorunlara karşı, emniyetli bir konuma taşıyacak olan atılım mikro reform ajandasıdır. Bunun gerçekleşmesini sağlayacak olansa “Sanayi Stratejisi”dir.

Euro krizinden ders alınmasını istedi, dolaylı vergi çalışmasına başladı

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, “Orta dönemde, Euro krizinden de ders alarak, bir tür mali kural anlayışının benimsenmesinde yarar” gördüklerini belirtirken, “Vergi gelirleri içinde çok yüksek düzeylere ulaşmış dolaylı vergilerin toplamdaki oranı düşmek zorundadır. Bu konuda politika yapıcılara sunmak üzere 2012 içinde tamamlanacak bir çalışma başlattık” dedi.

Yücaoğlu: Vergi gelirinin bir kısmı verimlilikte kullanılsın

TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu, artan vergi gelirlerinin bir kısmını orta vadede üretim, verimlilik ve inovasyon çalışmalarını desteklemek için kullanılması önerisinde bulunarak, “Tabi bunları konuştuğumuz sakın Maliye Bakanımız duymasın. ‘Benim vergi gelirlerimi ne yapıyorsunuz’ diye herhalde bize soracaktır” ifadelerini kullandı. Dünya ekonomisi üzerinde ‘kara bulutlar’ dolaştığına işaret eden Yücaoğlu, “Belki de yüzde 70’e yakın bir etki bize, yurt dışından gelecek. Avrupa da uzun süre canlanma olamayacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle