GeriEkonomi Boydak Holding'den açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boydak Holding'den açıklama

Boydak Holding'den açıklama
refid:26984865 ilişkili resim dosyası

MERKEZİ Kayseri’de bulunan Boydak Holding, enerji sektöründeki lisanslarının iptal edildiği yolundaki haberler üzerine, "Grubumuz enerji sektöründe hak ettiği yeri alma gayret, heyecan ve motivasyonu ile çalışma ve yatırımlarına devam edecektir. Habere konu olan bu projenin tamamlanarak enerji sektörüne kazandırılması için ilgili lisans iptalinin tarafımıza tebliğ edilmesinden sonra tüm idari ve yasal haklarımızı takip edeceğimizi ve geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz ekonomisine değer oluşturmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Son günlerde ulusal basında Boydak Enerji’ye ait Sibel RES Projesi lisansının iptal edildiğine yönelik çıkan haberlerle ilgili Boydak Holding tarafından kamuoyunu aydınlatma amacıyla yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan ve 14 bin çalışanı ile ülke istihdamı, ihracat ve ekonomisine büyük katkı sağlayan Boydak Holding, Boydak Enerji şirketiyle enerji sektörüne 5 yıldır yatırım yapmaktadır. Grubumuz faaliyet gösterdiği diğer sektörlerde olduğu gibi enerji sektöründe de üretim odaklı kalıcı yatırımlar yapmaktadır. Nitekim geçtiğimiz 5 yıl içerisinde enerji sektörüne tamamı yenilenebilir enerji alanında olmak üzere fiilen 2 milyar TL’den fazla yatırım yapan şirketimiz, üretime kazandırmak amacıyla satın almış olduğu lisansların hiçbirini satmamıştır. Hedefimiz, hali hazırda 248 MW olan kurulu gücümüzü 1000 megavata çıartarak gelişmekte olan ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasına yatırımcı olarak katkı sağlamaktır. Son günlerde ulusal basında haberlere konu olan Sibel RES lisansının iptali ile ilgili tarafımıza bugüne kadar herhangi bir resmi bildirim gelmemiştir. İlgili proje 2013 yılı başında 25,2 milyon euro bedelle satın alınmış olup, projenin yatırıma dönüştürülmesi süreci ile ilgili tüm idari başvurular zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılmıştır. Nitekim EPDK tarafından projenin tamamlanma süresi 23.07.2017 olarak tadil edilmiş olup, projenin yatırıma dönüşmesi için EPDK tarafından öngörülen sermaye artırımı Nisan 2014’te gerçekleştirilmiştir. Projenin TEİAŞ bağlantı anlaşması yapılmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planını onaylaması için otuzun üzerinde kamu kurumundan bu süre zarfında olumlu görüş alınmıştır."

Açıklamada, bu gelişmeler ışığında projenin gerçekleştirilmesi için rüzgar türbini anlaşmaları dahil olmak üzere bütün ön anlaşmaların da yapıldığı hatırlatılırken, şöyle devam edildi:

"Lisans sahibi olarak tarafımızdan kaynaklanmayan ve bazı kamu kurumlarında yaşanan idari süreçlerdeki gecikmeler dolayısıyla projemiz arzu ettiğimiz hızda ilerleyememektedir. İlgili kamu kurumlarının gerekli izin ve onay prosedürlerini neticelendirmesi durumunda söz konusu projenin öngörülen yatırım tamamlanma izin tarihi olan 23.07.2017’ye kadar tamamlanmasında şirketimiz kaynaklı hiçbir finansal ve teknik engel yoktur. Boydak Grubu enerji sektöründe hak ettiği yeri alma gayret, heyecan ve motivasyonu ile çalışmalarına ve yatırımlarına devam edecektir. Habere konu olan bu projenin tamamlanarak enerji sektörüne kazandırılması için ilgili lisans iptalinin tarafımıza tebliğ edilmesinden sonra tüm idari ve yasal haklarımızı takip edeceğimizi ve geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz ekonomisine değer oluşturmaya devam edeceğimizi değerli kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

Boydak Holding bünyesinde İstikbal, Bellona, Mondi gibi mobilya sektörünün önde gelen markaları, Deco Halı, Boyteks, Form Sünger ve Hes Kablo gibi kuruluşlar da yer alıyor. Holding, mobilya, enerji, Kablo& Tel , demir- çelik, tekstil, kimya, pazarlama, lojistik, havacılık ve yurt dışında bir çok yatırım alanında faliyet gösteriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle