GeriEkonomi Boyada 80 ülke ‘Türk’ modeliyle büyüyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boyada 80 ülke ‘Türk’ modeliyle büyüyecek

Boyada 80 ülke ‘Türk’ modeliyle büyüyecek
refid:21257530 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük boya üreticilerinden Norveçli Jotun, global büyüme stratejisini Türk modeline çevirdi.

Jotun Boya Türkiye Genel Müdürü Şükrü Ergün, Türkiye’nin her yıl yüzde 50 büyümesinin ardından şirketin faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde kendi geliştirdikleri modeli uygulayacağını anlattı. Ergün, “Türkiye’de yaş boya ve toz boya olmak üzere iki farklı şirket altında faaliyet gösterirken, bu iki şirketi birleştirdik. Diğer ülkelerin de toz boya ve yaş boya faaliyetlerini birleştirecek olması, önemli bir maliyet tasarrufu sağlayacak. Aynı işin tek bir departmanda, bir kerede yapılacak olması üretim ve verimliliği de artıracak” dedi.

150 milyon dolar ciro

Türkiye’nin esas pilot olduğu konunun organik bayileşme modeli olduğunu vurgulayan Ergün şunları söyledi: “Türk boya pazarı dünyanın en doygun pazarlarından birisi. Türkiye’de pek çok boya üreticisi olmasına rağmen, her yıl katlanarak büyüyoruz. Bu başarılar yurtdışındaki merkezin ilgisini çekti ve stratejisini bizim geliştirdiğimiz yönteme çevirdi. Türkiye’nin pilot olarak başlattığı birleşmeden sonra şirketin geçtiğimiz yılki cirosu 150 milyon dolara çıktı. 80 ülke artık Türkiye modeli ile büyüyecek.”

Bölgesel merkez olacak

Türkiye’nin yakaladığı bu başarı sayesinde Jotun tarafından yeni kurulacak bir bölgede, merkez olarak faaliyet gösterecek şekilde onurlandırıldığını anlatan Ergün, “Türkiye’nin etrafında yeni bir bölge oluşturuluyor. Türkiye bölgenin merkezi ve direktörü olacak. Bu da Türkiye’nin kendi Ar-Ge labaratuvarı olan bir ülke haline gelmesini sağladığı gibi etrafındaki ülke sayısı da artacak. Doğu Avrupa, Batı Asya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Karadeniz kıyısındaki ülkelerin yönetimi Türkiye’ye bağlanacak. Yaklaşık 15 ülke Türkiye’den yönetilecek” dedi.

Meyve gibi dünyaya yönetici yetiştiriyoruz

UZAKDOĞU ve Avrupa’da pek çok ülkede üst düzey seviyede Türk yöneticilerin görev yaptığını da hatırlatan  Şükrü Ergün şunları söyledi:  “Şimdi ABD için de bizim yetiştirdiğimiz yöneticileri istiyorlar. Biz bu işçileri tohumdan meyve yetiştirir gibi yetiştiriyoruz. Türkiye Jotun, dünyada yabancı personeli bulunmayan tek operasyon konumunda. Bize sadece yabancıları staj yapsın diye gönderiyorlar.”

Prestijli projelere bayileriyle giriyor

JOTUN’un finansal anlamda güçlü bir şirket olduğunu, Türkiye’de alabilecekleri şirketler olmasına rağmen hiç biriyle ilgilenmediklerini belirten Şükrü Ergün, şunları dile getirdi: “Türkiye’de şirket alarak büyüyebiliriz ancak biz prestijli projelerin peşinden koşuyoruz. Şu anda inşaat işine genel olarak baktığmızda pazar payımız düşük. Ancak organik büyüme hedefimiz olduğu için böyle olmasını tercih ediyoruz. Esas büyüme yönümüzü inşaat boyalarına çevirdik. Şu anda Türkiye’de yapılan bütün prestijli projelerde biz varız. Bu projelere yönetim değil bayi kanalıyla giriyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle