GeriEkonomi Botaş: Konutlarda gaz sıkıntısı yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Botaş: Konutlarda gaz sıkıntısı yok

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş (İGDAŞ) Genel Müdürü Levent Tüfekçi, BOTAŞ'ın istasyonlarına yurtdışından gelen doğalgaz basıncındaki düşüşün durduğunu belirterek, “Eğer basınç düşüşünde bir azalma olursa, muhtemelen İstanbul'daki sanayi tesislerinde de bir takım kısıtlamalara gidebiliriz” dedi.

Doğalgaz sıkıntısıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tüfekçi, İstanbul'da imalat yapan fabrikaların değil, doğalgazdan elektrik üreten 7 fabrikada doğalgaz kesintisine gittiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Şu anda BOTAŞ'ın istasyonlarına yurtdışından gelen doğalgaz basıncındaki düşüş, durmuş durumda. Eğer basınç düşüşünde bir azalma olursa, muhtemel olarak İstanbul'daki sanayi tesislerinde bir takım kısıtlamalara gidebiliriz. Ancak konutlarda herhangi bir problem yok.”

Tüfekçi, önümüzdeki yaz ayında BOTAŞ'ın, Silivri'de 1.8 milyar metreküplük bir depolama alanı oluşturacağını da belirterek, kentte bu kadar büyüklükte bir depolama alanı kurulmasının, hem İstanbul için, hem de doğalgaz kullanan diğer şehirler için büyük bir avantaj olduğunu söyledi.
İstanbul'da kışın her ay 550 milyon metreküp doğalgaz kullanıldığını belirten Tüfekçi, bu depolama miktarının İstanbul'daki doğalgaz tüketimini yaklaşık 3.5 ay karşılayacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle