GeriEkonomi Botaş direniyor: Bakanlıkla görüşeceğim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Botaş direniyor: Bakanlıkla görüşeceğim

EPDK Başkanı Yusuf Günay, Botaş’ın kontratlarını özel sektöre devretmeye yanaşmadığını hatırlatarak, 2 Mayıs Pazar günü Ankara’da saat 13.00’te Enerji Bakanlığı ile bu konuyu görüşmek üzere bir araya geleceklerini söyledi.

ENERJİ Piyasası denetleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Botaş’ın doğalgaz piyasası kanunu doğrultusunda kontratlarını özel sektöre devretmeye yanaşmadığını hatırlatarak, 2 Mayıs Pazar günü Ankara’da saat 13.00’te Enerji Bakanlığı ile bu konuyu görüşmek üzere biraraya geleceklerini söyledi. Yasa gereği Botaş’ın bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sadece iletim görevi yapan, doğalgaz borusunun sahibi bir şirket haline gelmesi gerektiğini belirten Günay ‘Yasaya göre 2009’a kadar bunun yapılması gerekiyor, ancak Botaş bu yasanın uygulanamayacağı yönünde bir düşünceye sahip, bu nedenle de yasayı değiştirmenin doğru olacağını düşünüyorlar. Ama bütün gelişmiş ülkelerde bu işi özel sektör yapıyor bu nedenle biz de Botaş’ın kontratlarını özel sektöre devretmesi gerektiğini düşünüyoruz. Pazar günü bu konuyu yine ele alacağız’ dedi.

PAHALILIĞIN SEBEBİ KAMU

Avrupa Birliği ilerleme raporunda hükümetin enerjide yaptığı düzenlemelerin olduğunu kaydeden Günay, Botaş’ın bu direnişinin ise eleştirildiğini söyledi. Botaş’ın dağıtım yaptığı iller ile özel sektörün yaptığı iller arasında yüzde 18 oranında fiyat farkı olduğuna dikkat çeken Günay ‘Serbest piyasa ekonomisinde hem oyuncu hem kural koyucu hem de uygulayıcı olamazsınız, bu haksız rekabet yaratır. Doğalgazın Türkiye’de pahalı olmasının arkasında da bu yatıyor. Bu işi özel sektöre devredersek Türk sanayicisi cok daha ucuza enerji kullanır’ diye konuştu.

Doğalgaz dağıtımı yapan büyükşehir belediyelerinin 1 metreküpten 70 bin lira kár ettiğini açıklayan Günay ‘Biz bunu büyük gayretlerle 50 bin liraya kadar çektik, hatta doğalgaz dağıtımı özelleştirilen Bursa ve Eskişehir’de bu oran çok daha düştü. İzmir, İstanbul ve İzmit’te de en kısa sürede doğalgaz dağıtımını özelleştirerek vatandaşın daha ucuz enerji kullanmasını sağlayacağız’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle