GeriEkonomi Bosna Hersek'te santral ihalesini Türk firma kazandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bosna Hersek'te santral ihalesini Türk firma kazandı

Bosna Hersek'te nehir tipi Hidroelektrik Santralleri ihalesini, Türk firması Şa-Ra kazandı. Firma, Bosna-Hersek'te ihaleye çıkarılan Kolina Nehri üzerinde 2, Cemefka Nehri üzerinde 1, Travnik bölgesinde ise 4 adet nehir tipi hidroelektrik santrali yapımını üstlendi.

16 milyon Euro tutarındaki hidroelektrik santraller, yap-işlet-devret modeli ile yapılacak ve 24 ayda tamamlanacak. Santraller yapımını takiben, 30 yıl süre ile Türk firması tarafından işletilecek.

TÜZMEN: BOSNA HERSEK'İN ALT VE ÜST YAPI PROJELERİNE TALİBİZ
 
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ihale anlaşmasının imza töreninden önce soruları yanıtlarken, Türk firmalarının, Bosna Hersek'in alt ve üstyapı projelerine talip olduğunu söyledi.
  
Tüzmen, Bosna Hersek'te ihalesi kazanılan hidroelektrik  santrallerin, 24 ayda tamamlanacağını belirterek şöyle devam etti: ''Bosna-Hersek'te Türk firmalarının yatırımı hızla artıyor. Şu anda ticaret hizmet ve gıda sektöründe 20 milyon dolarlık Türk yatırımı var. Bu yıl sonuna kadar Türk yatırımlarının miktarı, 100 milyon doları aşacak.

Bunların içinde 65 milyon dolarlık ağaç, orman, kağıt, 5 milyon dolar ilaç sektöründe yatırım yapılacak. Şu anda çalışmalar sürüyor. Hidroelektrik sektöründe bugün imzalayacağımız anlaşma da önemli bir yatırım olacak. Bu yatırımlar önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle