Bosch, 100 milyon Euro yatıracak, benzin enjeksiyonuna yönelecek

Hürriyet Haber
21.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’de 100’üncü yılını kutlayan Bosch Grubu, 100 milyon Euro’luk yatırım yapacak.

Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Hermann Butz, Türkiye’de benzin enjeksiyon teknolojileri alanında yatırıma ağırlık vereceklerini belirterek, bu alana stratejik bir karar alarak girdiklerini ve bu alanda atılım yapacaklarını söyledi. Butz, “İstihdamı da artıracağız. 100 yıldır bu ülkedeyiz ve bir 100 yıl daha burada olmayı isteriz. Türkiye’ye güvenimiz devam ediyor” dedi.

Ciroda yüzde 15 artış

Geçen yılın 1945’ten beri Bosch’un küresel anlamda geçirdiği en zor yıl olduğunu anlatan Hermann Butz, şunları söyledi: “Küresel ekonomik kriz özellikle otomotiv teknolojileri ve sanayi iş kollarımızı ciddi etkiledi ve bu durum ciromuzda düşüşe neden oldu. Bosch Grubu dünyada yüzde 15 azalışla 38 milyar Euro ciroya ulaşırken, Türkiye’de de yüzde 16 azalışla 1.4 milyar Euro ciro elde edildi. Türkiye’ye güveniyoruz. 2010 yılında ciromuzda ve ihracatımızda yüzde 15 artış bekliyoruz.”

İstihdamı artıracağız

Bosch Grubu’nun 2009 yılında istihdam sayısının yüzde 4 azalmayla 271 bin kişiye düştüğünü ifade eden Butz, şöyle konuştu: “Eksik kapasite kullanımını telafi için esnek çalışma programı uyguladık. Çalışma günlerini haftada 4 güne indirdik. Bosch Türkiye’de de çalışan sayısı 8 bin 400’den 8 bin 250’ye düştü. 2010’da, mevcut ciro seviyemiz planlarımıza göre şimdiden daha iyi bir noktaya ulaştı. Bu sebeple istihdam planlarımızda revizyon yaparak, yeni iş imkanları sağlamayı hedefliyoruz.”

5 yılda Ar-Ge’ye 60 milyon dolar yatırdı

AR-GE harcamalarının da geçen yıl 13 milyon Euro olarak gerçekletiğini dile getiren Hermann Butz, “Bosch’un küresel Ar-Ge merkezlerinden biri olma stratejisinin bir parçası olarak, Bursa tesislerinde geçen yıl dizel ve benzinli sistemler için bir Ar-Ge merkezi açldı. Otomotiv teknolojilerinin yanı sıra, Bosch’un ev aletleri ve termoteknoloji iş alanları da Türkiye’de Ar-Ge faaliyetleri gerçekletiriyor. Bosch şu anda Türkiye’deki tüm lokasyonlarnda Ar-Ge ve mühendislik departmanlarnda toplamda 182 mühendisi istihdam ediyor ve son beş yılda araştırma ve geliştirme çalışmalarına toplamda 60 milyon Euro’dan fazla kaynak ayırdı” diye konuştu.

Türkiye’de 1.4 milyar Euro yatırım yaptı

BOSCH Grubu’nun Türkiye’de 100’üncü yılını kutladığını hatırlatan Butz, Bosch’un Türkiye performansı hakkında şu bilgileri verdi: “1910 yılında bir satış temsilciliğiyle faaliyetlerine başlayan şirket, Türkiye’ye 100 yıl boyunca 1.4 milyar Euro’luk yatırım yaparak Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcılardan biri oldu. Yatırımlar ve istihdam rakamları Bosch’un uzun vadeli stratejisinin ve Türkiye’nin Bosch dünyası için öneminin bir kanıtı.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı