GeriEkonomi Borusan Holding 2 milyar dolarlık ciroya koşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borusan Holding 2 milyar dolarlık ciroya koşuyor

Borusan Holding 2005 yılı ciro hedefini 2 milyar dolar olarak açıkladı. Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, ‘2007 yılı için öngörülen ciroyu 2005 sonunda yakalayacağız. 2006’da başlayacak 5 yıllık strateji planında da ciromuzu en az 2’ye katlayacağız’ dedi.

BORUSAN Holding, 2005 yılı sonunda cirosunun 2 milyar dolara ulaşacağını açıkladı. Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, ‘2002 yılında hazırladığımız 5 yıllık strateji planımız, 2007 yılı için Borusan Grubu konsolide cirosunun 2 milyar dolar seviyesine erişmesini hedefliyordu. 2002 yılının ortasında zorlayıcı olarak görülen bu hedefe 2005 yılı sonu itibariyle varacağımız görülüyor’ dedi. Kocabıyık, 2006 yılında başlayacak 5 yıllık strateji planında ise mevcut işlerde büyüyerek ciroyu en az 2’ye katlamayı hedeflediklerini belirtti. Kocabıyık ayrıca, Borusan’ın Türkiye’nin küresel rekabet gücünü oluşturan şirketlerden biri olduğunu dile getirdi. Kocabıyık, Türk iş dünyası için uzun vadeli düşünen ve gerçekçi bir model oluşturduklarına inandıklarını kaydederek, bundan sonra Türkiye’nin en verimli çalışan ve en üst düzeyde müşteri memnuniyeti sağlayan özel kuruluşu olmayı hedeflediklerini söyledi.

2004’TE YÜZDE 56 BÜYÜME:

Borusan Holding Genel Müdürü Agah Uğur da, 2004 yılında Borusan Grubu olarak yüzde 56 oranında büyüdüklerini ve konsolide cirolarını 1 milyar dolardan 1.6 milyar dolara çıkardıklarını kaydetti. Uğur, kárlı ve hızlı büyüme vizyonuyla hareket ettiklerini belirterek, ‘2004’te satışlarımızın yüzde 56, kárlılığımızın ise yüzde 107 oranında arttığı görülüyor’ dedi. Uğur, son 5 yıllık süreçte faaliyet gösterdikleri 4 ana iş alanında hızlı ve odaklı büyüme yakaladıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

LOKOMOTİF ÇELİK:

‘Ciromuzun yüzde 61’ini oluşturan çelikte yüzde 178, yüzde 34’ünü oluşturan distribütörlükte yüzde 63, yüzde 3’ünü oluşturan lojistikte yüzde 458 ve yüzde 2’sini oluşturan telekomda ise yüzde 560’lık büyüme sağladık. Lojistik ve telekomdaki organik büyüme dikkat çekici, ancak yine de volüm açısından bakıldığında büyümemizin lokomotifi çelik sektörü oldu ve bundan sonra da çelik olacak.’

YURTDIŞI GELİRLERİ ARTACAK:

Uğur, 2000-2005 yılları arasındaki temel büyüme stratejilerinden birinin yurtdışında büyümek olduğunu dile getirdi. Uğur, ‘Yerel ve uluslararası dalgalanmalardan daha az etkilenmek için oluşturduğumuz bu strateji sonucunda yurtdışı gelirlerimizi 5 yıl içinde 6 misli artırdık. Uzun vadede hedefimiz ciromuzun yüzde 25’ini yurtdışı faaliyetlerimizin oluşturmasıdır’ diye konuştu.

Telekom pazarının yüzde 20’sini almak istiyoruz

TELEKOM sektöründe hızlı bir büyüme yaşandığına işaret eden Agah Uğur, bu konuda şunları söyledi: ‘Telekom pazarının daha da gelişeceğine inanıyoruz. Borusan Telekom, kasım ayı başında ses hizmetleri vermeye başlayan ilk A tipi operatör oldu. Orta vadede Telekom’la birlikte 3-4 şirketin ayakta kalacağını düşünüyoruz. Biz de bu 3-4 şirketin içinde yer almak istiyoruz. Toplamda 600-700 milyon dolarlık bir pazar oluşacak. Bizim hedefimiz de bu pastadan yüzde 20’lik bir pay elde etmek.’

AB’yle Türkiye fırsatçıların ülkesi olmaktan çıkacak

AHMET Kocabıyık, 2004 yılının Türkiye ekonomisi açısından çok başarılı geçtiğini dile getirerek, ‘Bir yandan AB hedefine kilitlenildi, bir yandan da bütçe disiplininden taviz verilmedi. Türkiye dünyada yıldızı parlayan ekonomilerden biri oldu’ dedi. Kocabıyık, AB’ye tam üyeliğin doğru vizyon olduğunu ve halkın desteğini alarak, ilgililerin rolünü saptayarak çoğunluğun katılımını sağlamanın esas olduğunu söyledi. Kocabıyık, AB’yle üyelik sürecinin çok ciddi bir yapısal dönüşüm gerektirdiğine işaret ederek, şöyle konuştu: ‘Türkiye bundan sonra kısa vadeli hesaplar peşinde koşan fırsatçıların ülkesi olmayacak. Bu ülkede uzun vadeli düşünenler, daha verimli çalışanlar başarıya ulaşacak. Başarısız kurumlar ise bu durumun sonuçlarına katlanacak.’

Erdemir satılırsa biz de ilgileniriz

AGAH Uğur, Ereğli Demir Çelik’in (ERDEMİR) özelleştirilmesinin somut bir şekilde karara bağlanmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi: ‘Şu an sadece bir ihtimal. Henüz karar alınmadı. Eğer satılma kararı alınırsa biz de her çelik şirketi gibi ilgileneceğiz. Kayıtsız kalmak mümkün değil, ancak henüz somut bir durum oluşmadı. Şunu da söyleyebilirim, Erdemir şu an çok iyi yönetiliyor ve çok karlı bir döneminde. Hükümet stratejik olarak Erdemir’i satma kararı alacaksa tam zamanı, ama satmama kararı da alabilir, bu da bir seçimdir.’

5 yılda 400 milyon dolar yatırdık

AGAH Uğur, son 5 yıllık süreçte yaptıkları toplam yatırımın 400 milyon doları aştığını söyleyerek, bundan sonra da yatırımların süreceğini belirtti. Uğur, özellikle Orta ve Doğu Avrupa’da satın almalarla büyümeyi planladıklarını kaydederek, yatırımların yurtdışı ayağını çoğunlukla bu tür satın almaların oluşturacağını dile getirdi.

Borusan ‘Perili Köşk’e taşınacak

2004’te kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Borusan Holding, genel merkezini Salıpazarı’ndan Rumeli Hisarı’ndaki ‘Perili Köşk’e taşıyacak. 80 yıl önce yapılan ancak 60 yıldır hiç kullanılmayan Perili Köşkü 25 yıllığına kiralayan Borusan Holding, köşkün içini yaklaşık 3-4 milyon dolarlık bir harcamayla ultramodern bir holding merkezine dönüştürecek. Perili Köşkü iki yıl önce Basri Erdoğan’dan kiraladıklarını belirten Ahmet Kocabıyık, ‘Tarihi eser kategorisindeki binanın tüm izinlerinin tamamlanmasından sonra 6-8 ay içinde holding merkezimiz Perili Köşk’te faaliyete geçecek’ dedi. Kocabıyık, binanın içinin yapılması için de Yapı Kredi Teknoloji Üssü’nü yapan İngiliz mimar John McAslan ile anlaştıklarını söyledi. Kocabıyık, Salıpazarı’nda genel merkez binasının ise otel olabileceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle