GeriEkonomi Borsayı karıştıran ‘bıyıklı yabancı’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsayı karıştıran ‘bıyıklı yabancı’

Geçtiğimiz günlerde bir halka arzı üstlenen aracı kurumun, hisse senetlerini yurtdışındaki bir yerli spekülatöre, yüzde 30 indirimle sattığı ortaya çıktı. Hisse senetleri borsada ilk gün tavan yaptı. Yurtdışındaki spekülatör de indirimli aldığı hisseleri elden çıkartarak, bir günde yüzde 75 kazandı.

BORSADA son günlerde yeniden hızlanan halka açılmalar, ‘‘bıyıklı yabancılar’’ için yeni kazanç kapısı oldu. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir halka arza aracılık yapan aracı kurumun, bu hisse senetlerini yurtdışındaki bir yerli spekülatöre, yüzde 30 indirimle sattığı ortaya çıktı. Halka açılan şirketin hisse senetleri, borsada işlem gördüğü ilk gün, iki seansta da tavan yaptı. Yurtdışındaki spekülatör, indirimli aldığı hisseleri elden çıkartarak, bir günde yüzde 75 gibi yüksek kazanç elde etti.

Geçtiğimiz günlerde iki ana ortaklı bir grubun büyük ortağı, sahip olduğu hisselerin yaklaşık yüzde 19'unu, ortak satışı yoluyla halka açtı.

Halka açılan bu hisselerin yaklaşık yüzde 80'i yabancılara, yüzde 20'si yerli yatırımcılara ayrıldı. Şirket ortakları, yaklaşık 1 milyon 200 bin lot hisselerinin satışı ile 121 milyon dolar veya diğer bir ifadeyle, 67.6 trilyon lira topladılar.

Söz konusu şirketin hisseleri, ilk halka arzlardan biri ve içeriye ayrılan miktar da çok az olduğu için yerli yatırımcıya, bu satıştan fazla bir şey düşmedi. Pek çok yatırımcı, bu şirketin hissesini alabilmek için 15-20 ayrı nüfus cüzdanı bulup, saatlerce kuyruklarda bekledi ve ayrı ayrı hesaplar açtırmak zorunda kaldı. Fakat bu çileli bekleyişin sonucunda, 20 nüfus cüzdanı ile kuyruğa girenler bile sadece üç veya dört lot kadar hisse alabildi.

Yurtdışındaki tanıtımda da şirket hisselerine büyük bir talep geldiği biliniyor. Halka açılan bir şirket için, yaşanan bu talep patlaması çok sevindirici. Fakat bu güzel olaya, söz konusu şirketin hisselerinin İMKB'de işlem görmeye başladığı gün yaşanlarla gölge düştü.

Hisseler, sabah seansında, beklentiler doğrultusunda yüzde 10'luk artışla tavan fiyata yükseldi. Yüzde 10'luk artış, ikinci seansın ilk dakikalarında da devam etti ve hissenin fiyatı yine tavan yaptı. Fakat ikinci seansta tavandan gelen yoğun satışlarla işin rengi değişti.

Önce iki tavan yapan hissenin fiyatı, aynı günün sonunda bu kez taban fiyata geriledi. Gün sonunda bu hissede, 627 bin 100 lot hisse el değiştirirken, işlem hacmi de 36.5 trilyon lira, diğer bir ifadeyle yaklaşık 65 milyon dolar oldu.

Bu rakamlar, halka arz edilen hisse miktarı ve şirket ortaklarının topladığı paranın yarısına yakın büyüklükleri gösteriyor.

İşin ilginç tarafı da, satışların büyük bölümünün (250-300 bin lot) bu hissenin halka arzını üstlenen bir aracı kurum üzerinden yapılması.

KOD ADI YABANCI

Halka arza aracılık eden şirketin, hisselerin büyük bir bölümünü, yurt dışında fonu olan yerli büyük bir yatırımcıya, üstelik de yüzde 30 daha ucuz bir fiyata sattığı ortaya çıktı. Yurtdışındaki bu yatırımcı, hisseler borsada işlem görmeye başladığı gün de yüzde 20'lik artışı yakalayınca satışa geçti. Yüzde 30'luk indirimde hesaba katıldığında, bu ‘‘bıyıklı’’ yabancı, gün sonundaki yüzde 20'lik artışla birlikte yüzde 75'lik bir kazanç sağladı.

Küçük yatırımcının işi zorlaşıyor

SON halka arzlarda, daha önce yapılanlara kıyasla bazı farklılıklar dikkat çekiyor. Daha önce, yerli ve yabancı yatırımcıya satışlar yapılırken, bugünlerde gerçekleştirilen halka arzlarda, içerdeki satışlarda, yerli kurumsal yatırımcı, yerli büyük ve küçük yatırımcı gibi sınıflar yaratılıyor. Ayrıca, yabancı fon yaratmak adı altında, yabancı yatırımcılarla fiyat pazarlığı da bu işin bir başka ayrıntısını oluşturuyor. Halka arzlarda yatırımcının bir kaç sınıfa ayrılması, küçük yatırımcının işini zorlaştırırken, bu uygulamanın büyük oyuncuların işine yaradığı söylenebilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle