GeriEkonomi Borsalarda dalgalanma sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsalarda dalgalanma sürüyor

HIZLI büyüme sorunu yaşayan ABD ekonomisini soğutabilmek için Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan faiz düzenlemeleri eski teknolojiyi kamçıladı. New York Borsası'nın temel endeksi olarak kabul edilen ve eski teknolojisinin temsilcisi olarak da adlandırılmaya başlanan Dow Jones, yüzde 7.54 yükseliş kaydetti. Buna karşılık yeni teknolojinin en önemli göstergesi Nasdaq düşüşünü dün de sürdürerek 106.12 puan gerileyip 3539'dan kapandı.

Avrupa piyasalarındaysa halka açık şirketlerin geçen hafta içinde yaptıkları olumsuz beklentilerle ilgili açıklamaları ve ABD piyasalarının yönü belirlenemediği için dalgalanmayı sürdürdü. Avrupa'nın en önemli endeksleri olan FTSE 100, CAC 40 ve DAX, dünkü işlemler sırasında yüzde 2'nin üzerinde değer kaybına uğradı.

Avrupa piyasalarındaki gerilemelerin en önemli nedenleri arasında ABD piyasalarındaki belirsizliğin tam olarak ortadan kalkmaması ilk sırada yer aldı. Uluslararası gözlemciler, yüksek teknoloji şirketlerinin ABD'de genel olarak değer yitirmelerinin, Avrupa'daki eş değer kuruluşların hisse fiyatlarını olumsuz etkilemelerinin de Avrupa piyasalarındaki gerilemelerde önemli rol oynadığını vurguladı. Geçen hafta içinde Fransız yüksek teknoloji şirketlerinin kárlılıklarının gerileme eğilimi içinde ulduğunun belirlenmesiyle bu şirketlerde başlayan satışların bir süre daha devam edebileceği belirtildi.

Asya piyasalarındaysa Geçen hafta perşembe günü hızlı biçimde düşen Hang Seng, vuma günü yüzde 1.1 yükseldi. Nikkei 225 ise hafta boyunca sürdürdüğü gevşeme eğilimini değiştirmeyerek haftanın son gününde yüzde 1 daha değer yitirip, 16.858 puandan kapandı.

Doların, FED'in yarım puanlık faiz artırımından sonra Asya piyasalarında yen karşısında düşüşü de haftanın son gününde devam etti. ABD Doları, yüzde 0.64 daha kaybederek 109.16 yene indi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle