GeriEkonomi Borsalara Clinton morali
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsalara Clinton morali

Brezilya krizi yüzünden önceki gün çöken İMKB ve Avrupa borsaları dün toparlandı. New York'un yüksek kapanmasının etkisiyle Avrupa borsaları da dün yüzde 2-3 oranında arttı. İMKB'de hisseler yüzde 4.3 prim yaptı.

ABD Başkanı Bill Clinton'ın Brezilya'daki son gelişmelerin ardından önceki gün hiç zaman kaybetmeden bu ülkeye yardım edileceği yolundaki mesajları dünya borsalarında olumlu yankılandı.

Clinton, önceki gece kurmayları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek yaptığı açıklamada, ABD yönetimi olarak Brezilya'daki gelişmeleri yakından izlediklerini ve bu ülkeye içinde bulunduğu mali krizi aşmasına yardımcı olmak için çok çalıştıklarını söyledi.

ABD Başkanı'nın, daha önceki dönemlerdekinin aksine, bu kez hemen harekete geçerek açıklama yapması, başta New York Borsası olmak üzere uluslararası piyasalarda tansiyonunun düşürülmesini sağladı.

Keza Clinton'un Brezilya'ya destek açıklamaları yaptığı saatlerde açık olan New York Borsası, açılıştaki şok kayıplarını telafi ederek, artıya bile geçti. New York Borsası'nın toparlanması ise özellikle Avrupa borsalarına olumlu yansıdı. Brezilya'daki fiili devalüasyon haberleriyle önceki gün büyük düşüş yaşanan Avrupa borsalarında dün bu kayıpların büyük kısmı telafi edildi.

Önceki gün yüzde 5-6'lık sert düşüşler yaşanan Avrupa borsalarında, dün yüzde 2-3'lük artışlar gerçekleşti.

Londra Borsası'nın FTSE 100 endeksi kapanışa doğru, yaklaşık 90 puan artışla 5 bin 900 puanın üzerine çıktı. Frankfurt'un X-DAX Endeksi ise 25 puan kadar yükselişle 5 bin puanın üzerine çıkarken, Paris Borsası'nda da CAC-40 Endeksi, 85 punalık kazançla tekrar 4 bin puanın üzerine yükseldi.

Latin Amerika ülkeleriyle bağlantıları yüzünden önceki gün en büyük düşüşün yaşandığı Madrid Borsası da dün toparlanarak kapandı. Avrupa borsalarına paralel bir seyir gözlenen bizim borsa da, dün yükselerek açıldı. İlk seans yüzde 3.5'lik artışla tamamlanan borsada, alımlar ikinci seansta da devam etti.

İMKB'DE ZARAR AZALDI

İkinci seans içinde birara gelen satış dalgası ile ilk seanstaki değerinin de altına gerileyen endeks, kapanışa doğru tekrar artan alımlarla günü yüzde 4.3'lük primle tamamladı. Önceki gün 2 bin 447 puandan kapanan borsa endeksi, dün 107 puan artarak, 2 bin 554 puana yükseldi. Borsada endeks bazındaki yükselişe karşın işlem hacminde önemli bir artış olmaması dikkat çekiciydi. Tatil süresince Brezilya krizi ile ilgili gelişmelerin hangi boyutlarda olacağını kestirmek zor. Umarız, Brezilya krizi ile ilgili endeşiler, bizim piyasaların kapalı olduğu uzun tatil sırasında, ortadan kalkar ve bayram sonrası daha umutlu bir piyasayla karşılaşırız.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle