GeriEkonomi Borsalar Monica'yı bıraktı BM zirvesiyle rahatladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsalar Monica'yı bıraktı BM zirvesiyle rahatladı

ABD Başkanı Bill Clinton'ın büyük jüri önündeki ifadesinin basına verilmesinin ardından, New York borsasında istifaya kadar gidebilecek olası gelişmelerin yarattığı korkunun atlatılmasına bağlı, uluslararası borsalar toparlanma eğilimine geldi. Clinton'un Japon Başbakanı Keizo Obuchi ile Birleşmiş Milletler zirvesinde yapacağı görüşmeden olumlu mesajlar çıkacağı beklentisi de dün borsalardaki toparlanmayı etkiledi. Önceki günü artışla kapatan Wall Street piyasası, dün de açılışı yükselişle yaptı.

Asya borsaları günü genellikle yükselişle kapatırken, Avrupa piyasaları da yüksek performans gösterdi. Hong Kong borsasının Hang Seng endeksi önceki günkü yüzde 3.7'lik büyük düşüşün ardından, ABD'den gelen olumlu haberlerin etkisiyle dün hızla toparlanarak, günü 203.28 puan yükselişle 7,373.51 puanda kapattı.

Tokyo borsasında Nikkei endeksi ise hükümetin ekonomik canlanma için radikal planlar açıklayacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi üzerine, kapanışta 192.51 puan yükselişle 13,789.81 puana çıktı.

Malezya'da da Başbakan Mahathir Muhammed'in, eski yardımcısı Enver İbrahim ve destekçilerine karşı giriştiği bastırma hareketinin getirdiği siyasal kargaşaya rağmen, borsa yükseldi. Kuala Lumpur borsasının bileşik endeksi 7.13 puan artışla 385.45 puana yükseldi. Diğer Asya borsaları da genel olarak günü yükselişle tamamladılar.

AVRUPA BORSALARI

Avrupa menkul kıymet piyasalarında da sabah işlemlerinde yükseliş hakimdi. Frankfurt borsasının Xetra DAX endeksi 100.88 puan artışla 4540.01 puana yükselirken, Avrupa'nın en büyük borsası Londra'nın FTSE 100 endeksi 89 puan yükselişle 5079.5 puana ulaşarak, psikolojik 5000 puan sınırını aştı. Paris borsasının CAC 40 endeksi de, 50.06 puan artışla 3,392.71 puana yükseldi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle