GeriEkonomi Borsadan ekonomiye 16.5 milyar dolar aktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsadan ekonomiye 16.5 milyar dolar aktı

İMKB Başkanı Osman Birsen, borsanın 16 yılda çok hızlı gelişme kaydettiğini, ekonomiye 11.5'i son beş yılda olmak üzere toplam 16.5 milyar dolar kaynak aktardığını söyledi. Birsen, İMKB'ye giren yabancıların da piyasada kalmayı tercih ettiğini belirtti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, İMKB'nin 16 yıllık kısa geçmişinde dünyanın gelişmekte olan bütün piyasalarından daha hızlı bir gelişme kaydettiğini söyledi. Birsen, ‘‘Yabancı yatırımcılar bu nedenle İstanbul Borsası'na giriş yapıyor ve çıkmıyorlar’’ dedi. Birsen, İMKB'nin yabancı yatırımcılar kadar 1.5 milyon Türk yatırımcının alım-satım yaptığı bir piyasa olduğunu ve bu gücüyle 16 yılda dünya borsaları arasında 23'üncü sıraya yerleştiğini belirtti. Osman Birsen, borsanın 16 yılda çok hızlı gelişme kaydettiğini, ekonomiye toplam 16.5 milyar dolar kaynak aktardığını söyledi.

Dün, İMKB'nin 16'ncı kuruluş yılını kutlayan İMKB Başkanı Osman Birsen, ilk borsa muhabirlerinin katılımıyla bir nostalji yemeği verdi. Birsen bu yemekte yaptığı konuşmada, İMKB'nin gelişme hızının gelişmekte olan piyasalar kadar, gelişmiş piyaları da aştığını söyledi.

Osman Birsen, borsanın, son beş yıl içinde Türkiye ekonomisine 11.5 milyar dolarlık kaynak aktardığını, kuruluşundan bu yana ekonomiye aktarılan kaynak tutarının 16.5 milyar doları bulduğunu belirterek, ‘‘İMKB açısından bakıldığında, kendi dengi borsalarla kıyaslarken dikkat edilmesi gereken tek nokta bu değil. İMKB, emsallerinin içinde bulunduğu durum da dikkate alınarak değerlendirilmeli. İMKB'nin karşısındaki yatırım alanlarının getirisine de bakılmalı. Krizler bir tarafa, İMKB reel faizin yüzde 40'larda dolaştığı bir ortamda bu seviyeye geldi’’ dedi.

Birsen, İMKB'nin teknoloji kullanımında da çok ileri düzeyde olduğunu hatırlattı. Birsen, Uzaktan Erişim Projesi kapsamında yerleştirilen terminaller aracılığıyla hisse senedi alım-satımlarının yapılabildiğini söyledi.

Uluslararası ilişkiler açısından İMKB'nin önemli adımlar attığını da belirten Osman Birsen, İstanbul Borsası'nın fiilen ilişkisini sürdürdüğü borsa sayısının 22'ye yükseldiğini ifade ederek, ‘‘Bu gelişme, yurt dışında da hayranlık uyandırıyor ve ilgiyle izleniyor’’ şeklinde konuştu.

Osman Birsen, piyasaların içine girdiği dalgalanmalar neticesinde yaşanan iniş çıkışların bir kenara bırakılması halinde borsanın yönetim anlayışı ve kalitesinin yüksekliği ile bu noktaya ulaştığını belirtti. Birsen, ‘‘Yatırımcılarımızın da İMKB'deki gelişmelere sadece hisse senedi bazında değil, bir bütün olarak izlemesini istiyoruz. Geçen beş yılda Türk ekonomisine 11.5 milyar dolar katkısı olan borsamızın, gelecek beş yılda da en az bir bu kadar daha katkıda bulunacağı ortada’’ dedi.

Borsa IMF moraliyle yeni yaşına yılın zirvesinde girdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 16'ncı kuruluş yılını, kriz yılının en yüksek değerine ulaşarak kutladı. Önceki gün bu yılın en yüksek değeriyle kapanan İMKB-100 Endeksi, dün IMF'nin Türkiye'ye sağlayacağı kredi miktarını 2 milyar dolar artıracağı haberleriyle 193 puanlık yükselişle 13.068 puandan kapandı. Dünkü kapanışla İMKB-100, bu yıl ilk defa 13 bin puanın üzerinde kapanış değerine ulaşmış oldu. Merkez Bankası dolar satış kuruysa dün, önceki güne göre 5 bin lira artarak 1 milyon 455 bin liraya yükseldi.

Borsadan eğitime 230 trilyon

Borsa Başkanı Osman Birsen, İMKB'nin 125 meslek lisesi yapımı için 230 trilyon liralık fon ayırdığını açıkladı. Birsen, 1997 yılında sekiz yıllık eğitime destek verilmesi amacıyla 47 okul yapımı için ayrılan 32 trilyon liralık kaynağın, aradan geçen süre içinde nemalandırılarak büyütüldüğünü ve bu rakamın 230 trilyon liraya çıktığını söyledi. Osman Birsen, 2002 yılı başından itibaren hayata geçirilecek yeni projenin 18 ayda tamamlanacağını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle