GeriEkonomi Borsadan bir ayda 134 milyon dolar gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsadan bir ayda 134 milyon dolar gitti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) tarihinin en yüksek bir aylık düşüşünü yaşadığı Ağustos ayında, yabancı yatırımcıların hisse senedi satışları ağırlıktaydı. Yabancı yatırımcılar Ağustos ayı içerisinde İMKB'de toplam 157.8 trilyon liralık (575 milyon dolarlık) satış yaparken, alışlarının toplamı ise 121.4 trilyon lira (441 milyon dolar) olarak gerçekleşti.

İMKB'nin verilerine göre, tahmin edilenlerin aksine Ağustos ayında yabancı yatırımcılar İMKB'den çok yoğun biçimde bir kaçış eğilimi göstermediler. Yabancı yatırımcıların İMKB'de yaptıkları satışlar, alışlarının 36.4 trilyon lira üzerinde oldu.

YÜZDE 11.7 ERİDİ

Mali krizin giderek globalleşmesi, iç piyasadaki hareketlerin de belirleyicisi olmaya devam ediyor. Rusya'da yaşanan ekonomik ve siyasi kriz, New York Borsası ve Latin Amerika borsalarındaki sert düşüşler, Avrupa borsalarının yanı sıra İMKB'de de etkili olmayı sürdürdü. Geçen hafta hisse senetleri ortalama yüzde 11.72 oranında değer yitirdi.

İMKB Endeksi geçen hafta 309.03 puan düşerek, 2.637.71 puandan 2.328.68 puana indi. Hisse senetlerinin haftalık ortalama değer kaybı yüzde 11.72 oldu. Borsada geçen hafta işlem gören 269 hisse senedinden 236'sı değer yitirdi. 25 hisse senedi değer kazanırken, 8 hissenin değeri değişmedi.

İMKB Ulusal Pazar'da geçen hafta 47 milyar 48.4 milyon adet hisse senedi işlem gördü ve karşılığında 237 trilyon 919.3 milyar liralık işlem hacmi gerçekleşti.

TOPARLANMA ZAMAN ALIR

Borsa çevreleri, yabancıların piyasadan çıkışlarının yoğunlaştığına işaret ederek, alıcıların da iyice zayıfladığını belirtiyorlar. Uzmanlar, dış borsalardaki ve özellikle de New York Borsası'ndaki gelişmelerin, İMKB'nin yönünü belirlemesindeki en büyük etken olacağını kaydederek, İMKB'deki toparlanmanın zaman alabileceğini ifade ediyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle