GeriEkonomi Borsada yeni rekor 33.271
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada yeni rekor 33.271

İMKB Ulusal 100 Endeks’i dün 33.271 puandan kapanarak tarihi bir rekora daha imza attı. Endeks en son tarihi kapanış rekorunu 12 Eylül Pazartesi günü 32.711 puanla kırmıştı.

Tüpraş İhalesi sonrasında kár amaçlı satışlarla gerileyen borsada yatırımcılar dün yeniden alıma geçti. Böylece hisse senetleri günün tamamında yüzde 1.82 oranında değer kazandı. Teknik olarak endeksin yönünü yeniden yukarı çevirdiğini dile getiren borsacılar, yukarı yönlü hareketin devam edeceğini ve endeksin 33.000-34.000 bandı arasında bir seyir izleyeceğini söyledi.

Bu değer artışında özellikle İş Bankası ve Akbank hisselerine gelen ve daha sonra genele yayılan alımlar dikkat çekiciydi. Akbank ve İş Bankası hisseleri yüzde 5 oranında değer kazanırken, banka hisselerine gösterilen bu ilginin ise bileşik faizlerdeki 20 puanlık düşüşten kaynaklandığı belirtildi. Faiz cephesindeki düşüş seyrinin piyasaların geneline olumlu yansıdığını belirten bir bankacı, ‘Gün içinde bileşik faizlerde 20 puanlık düşüşler gördük. Kapanışta ki düşüş 14 puan civarındaydı. Böylece bono bileşik faizleri yüzde 15.62’den günü tamamladı. Bu düşüş trendinde yabancıların bono alımları etkili oldu’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle