GeriEkonomi Borsada yatırımcı sayısı arttı, milyoner sayısı azaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada yatırımcı sayısı arttı, milyoner sayısı azaldı

Borsada yatırımcı sayısı arttı, milyoner sayısı azaldı

Borsa İstanbul'a ilgi gösteren yatırımcı sayısında artış yaşanırken BİST'in binde 5'ini oluşturan milyonerler toplam portföy büyüklüğünün yüzde 55'ine sahip durumda.

Borsa İstanbul'da 2018'de milyoner yatırımcı sayısı azalırken, toplam gerçek yatırımcı sayısı 87 bin 194 kişi artarak 1 milyon 163 bin 276'ya ulaştı. Sayısal olarak toplamın ancak binde 5'ini oluşturan milyonerlerin, borsadaki gerçek yatırımcı toplam portföy büyüklüğünün yüzde 55'ine sahip olması dikkati çekti.

Borsada 1 milyonun üzerinde yatırımcının bulunduğu 50 bin lira altı portföye sahip dilimin, toplam portföy büyüklüğü içindeki payı yüzde 10'u bile bulmuyor. Yatırımcı sayısının 2018'de oransal olarak en fazla arttığı şehirler Kilis, Hakkari ve Şanlıurfa olması dikkati çekerken, en az artış görülen iller Karabük, Uşak ve Kırklareli olarak belirlendi.

Analistler, halka açık şirketlerin temettü alışkanlıklarının yeterli düzeyde bulunmadığını, bunun da uzun vadeli yatırım kültürünün gelişememesinde en büyük etken olduğunu belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle