GeriEkonomi Borsada takas avantajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada takas avantajı

Borsa yarın öğleden sonra başlayacak olan bayram tatili öncesinde hareketliydi. Borsa endeksi haftaya 57 puanlık artışla başladı. Endeks 3 bin 517 puandan kapanırken, hisseler de ortalama yüzde 1.6 oranında prim yaptı.

Borsa sabah seansında alımlarla başladı ve birara yüzde 3'ten fazla prim yaptı. Fakat öğleden sonraki seansta kar amaçlı satışların gelmesiyle biraz geriledi. Borsada dünkü yükselişte, kamu hisseleri başı çekti.

Borsanın hareketliliği biraz da takas avantajına bağlanıyor. Bazı yatırımcıların çifte kazanç hesabıyla alım yaptıkları da gözlendi. Tatil öncesi borsadan yapılacak alımların bedeli, gelecek hafta pazartesi günü ödenecek. Bu hesabı dikkate alan bazı yatırımcıların, dünden itibaren bir haftalık repoya yatırdıkları para kadar hisse senedi alma yoluna gittikleri konuşuluyor. Fakat takas avantajı için borsada bir haftalık riski göze alanların sayısının fazla olmadığı da belirtiliyor.

Ciddi para girişi olmayan borsada yükselişin hala çok yüzeysel olduğu dikkat çekiyor. İşlemler daha çok hisse bazında ve piyasanın büyükleri tarafından gerçekleştiriliiyor.

DOLARA MERKEZ DESTEĞİ

Doların, dış borsalarda ABD Başkanı Clinton'ın ‘‘uçkur skandalı’’nın da etkisiyle başta mark olmak üzere önemli para birimleri karşısında geçen hafta başlayan değer kaybı dün de sürdü.

Dolar dün Avrupa borsalarında 1.77 marka kadar geriledi. Öğleden sonra biraz toparlanan dolar 1.78 markın üzerine çıktı. Doların dış borsalardaki düşüşü içeriye de yansıdı. Döviz intirbankında dolar dün birara 214 bin liranın da altına indi. Fakat Merkez Bankası, aylık devalüasyon hesabını tutturmak için dün öğleden sonra döviz interbankından dolar aldı. Merkezin dolar toplaması, bankaların kotasyonlarının da tekrar yükselmesini yolaçtı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle