Borsada ‘Mavi’ dönem

Hürriyet Haber
15.05.2017 - 21:24 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin önde gelen markalarından Mavi’yi bünyesinde bulunduran Mavi Giyim Sanayi, yüzde 55’e kadar hissesini Borsa İstanbul’da halka arz etme kararı aldı. Mavi, Türkiye’nin yanı sıra 35 ülkede, 392 mağazasıyla faaliyet gösteriyor.

BÜNYESİNDEMavi” markasını bulunduran Mavi Giyim Sanayi, ek satışla birlikte yüzde 55’e kadar hissesini Borsa İstanbul’da halka arz etme kararı aldı. Mavi Giyim’den yapılan açıklamaya göre; ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda, Turkven’in yönettiği Turkish Private Equity Fund II ile Akarlı ailesinin sahip olduğu Blue International Holding B.V’ye ait yaklaşık yüzde 50 hisse halka arza konu olacak. Gelen talebe bağlı olarak, halka arz edilen payların yüzde 15’ine tekabül eden ek pay da arz edilebilecek. Mavi’den yapılan açıklamaya göre, halka arz edilen payların nominal değeri 23.75 milyon lira, halka arz edilen payların çıkarılmış sermayeye oranı ise yüzde 47.83 seviyesinde bulunuyor. Ek satış kapsamında halka arz edilecek payların nominal değeri 3.56 milyon lira, ek satışa konu payların çıkarılmış sermayeye oranı ise yüzde 7.17 olacak. Buna göre; ek satışa konu payların tamamının da satılması halinde halka arz edilecek payların nominal değeri toplam 27.31 milyon lira, temsil ettikleri çıkarılmış sermaye oranı ise yüzde 55 olacak.

NAKİT GİRİŞİ YOK

Sadece ortak satışı yoluyla yapılacak halka arzda, şirkete doğrudan nakit girişi ise olmayacak. Halka arz yurtdışı kurumsal yatırımcılar ile yurtiçi kurumsal ve bireysel yatırımcılara yönelik olacak. Mavi’nin halka arzında global koordinatör Goldman Sachs olarak belirlenirken, yurtdışı talep Goldman Sachs ve BofA Merrill Lynch tarafından toplanacak. Yurtiçinde ise koordinatörlüğü İş Yatırım üstlenecek. Şirket paylarını halka arz eden Blue International, payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasından itibaren bir yıl boyunca hiçbir şirket payını halka arz fiyatının altında Borsa İstanbul’da satmayacak.

1.3 MİLYAR LİRA

Faaliyetlerine Mavi markası ile 1991 yılında İstanbul’da başlayan şirket, jean ürünler başta olmak üzere kadın ve erkek hazır giyimi alanında 35 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Mavi Giyim’in 2016 mali yılında konsolide gelirleri 1.3 milyar lira, faiz, amortisman, vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise 170.2 milyon lira olarak gerçekleşti. Mavi 2014-2016 arasında yüzde 20.9 yıllık bileşik gelir büyümesi, yüzde 65.6 yıllık bileşik kâr büyümesi ve yüzde 28.4 yıllık bileşik FAVÖK büyümesi kaydetti.

Mavi, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, Almanya ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu ülkelerde 392 mağazaya sahip. Söz konusu mağazaların 331’i Türkiye’de, 61’i diğer ülkelerde bulunuyor.

YILIN 3’ÜNCÜ HALKA ARZI OLACAK

MAVİ, bu yıl Borsa İstanbul’da yapılacak üçüncü halka arz olacak. Borsa İstanbul’un internet sitesinde yer alan bilgiye göre ocak ayında Mistral GYO ve mayıs ayında Fonet Bilgi Teknolojileri halka arz edilmişti. Global Yatırım Holding’in ise liman faaliyetlerini yürüten Global Liman İşletmeleri’ni birkaç gün önce Londra’da halka arz etmişti.

Etiketler: gazetehaberleri
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı