GeriEkonomi Borsada fiktif hesap yasağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada fiktif hesap yasağı

Aracılık faliyetleri ve aracı kuruluşlara ilişkin esaslar yeniden düzenlendi. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Aracılık Faaliyetleri ve Aracı Kuruluşlara İlişkin Esaslar Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ yayınlandı. Alım satıma aracılık çerçeve sözleşmesinde bulunması gereken asgari hususlara, müşteriye ait nakdin değerlendirilme ve getirilerinin müşteriye ödenmesi esasları ile bu hizmet nedeniyle aracı kuruluşlara ödenecek hizmet ve komisyona ilişkin esaslar da eklendi. Tebliğ uyarınca aracı kurumlar, fiktif hesap açamayacakları gibi gerçek mahiyetine uygun düşmeyen kayıtlar da tesis edemeyecekler. Aracılık faaliyetinde bulunan bankalar da fiktif hesap açamayacakları gibi gerçek mahiyetine uygun düşmeyen kayıtlar da oluşturamayacaklar. SPK tarafından yürütülecek tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Bu arada SPK, Sermaye Piyasasında Mali Tablo ve Raporlara İlişkin İlke ve Kurallar Hakkındaki Tebliğ'de de değişiklik yaptı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan değişiklik Tebliğ uyarınca, işletme ile dolaylı sermaye ve yönetim ilişkisine sahip iştirakler ve bağlı ortaklıklar hesabında yer alan ortaklıkların isimleri, iştirak oranları ile tutarları, en son mali tablolarında yer alan dönem karı ve zararıyla mali tabloların ait olduğu dönem gözönüne alınacak.

Yukarda sıralanan unsurların SPK standartlarına göre hazırlanıp hazırlanmadığı, bağımsız denetime tabi tutulup tutulmadığı ve denetim raporunun olumlu veya olumsuz şartlı olmak üzere hangi türde düzenlendiği ele alınacak. Tebliğin, 1998 yılında başlayan hesap dönemlerinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle