GeriEkonomi Borsada bir milyar dolarlık hayal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada bir milyar dolarlık hayal

Borsa dün yeni tarihi rekoruna ulaştı. Endeks 164 puan artarak, 4 bin 265 puana çıkarken, hisseler de ortalama yüzde 4 oranında prim yaptı. Bunlar günlük temel veriler..

Borsaya para girişi sürüyor. Aslında önceki gün başlayan kâr realizasyonu dün sabah seansında da sürdü. Endeks kar satışlarının etkisi ile birara önceki günkü seviyesinin de altına geriledi. Fakat önceki gün olduğu gibi dün sabah seansında da satışların karşılanması, hızlı düşüşü önledi. İlk seanstaki önemli bir gelişme, işlem hacminin 42.7 trilyon düzeyinde kalmasıydı. Düşük işlem hacmi, yatırımcımların fazla satış taraftarı olmadığının da bir göstergesiydi.

İkinci seansta satışlar hız keserken, kamuların öncülüğünde yeni bir alım dalgası başladı. Dün öğleden sonra yapılan ÖYK toplantısı, borsanın yeni zirveye taşınmasında etkili oldu. Keza Yılmaz'ın, ÖYK toplantısı öncesinde yaptığı, 700 milyon dolarlık dev İş Bankası özelleştirmesinin aksamayacağı ve THY'nin yüzde 25'nin halka arz yoluyla satılacağı gibi açıklamaları, kamu hisselerini ateşlemeye yetti. Kamuların ardından holding ve banka hisselerine gelen yabancı emirlerin desteği ile endeks yeni zirvesine taşındı.

Sabah seansında 42.7 trilyonda kalan işlem hacmi, ikinci seansta 82 trilyon liranın üzerine çıktı. Böylece İMKB'de dün toplam 122.7 (497 milyon dolar) trilyon liralık işlem hacmine ulaşıldı.

Geçen hafta içinde günlük işlem hacminde 763 milyon dolarlık rakamla rekora ulaşılmıştı. Söz konusu rekorun ardından günlük işlem hacmi 500 milyon dolar düzeyinde seyrediyor.

Borsacıların, hayali günlük bir milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmak. İMKB eski Başkanı Tuncay Artun da, İMKB'nin bir milyar dolarlık hacme ulaşacağına inanıyordu.

Piyasalarda herşey borsanın lehine gözüküyor. Bu durum devam ederse, İMKB bir milyar dolarlık işlem hacmini önümüzdeki haftalarda rahatlıkla yakalayabilir. İMKB, böyle bir hacimle de Londra ve Frankfurt'tan sonra Avrupa'nın üçüncü büyük borsası olur.

Borsacılar bir milyar dolarlık hacmi gerçekleştirebilmek için İMKB'de derinlik bilgilerinin de yatırımcının ayağına getirilmesini bekliyor. Ha gayret Birsen...Yorumları Göster
Yorumları Gizle