GeriEkonomi Borsada, 20 milyon TL’lik ikinci ’KERİZ SİLKELEME’ dalgası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada, 20 milyon TL’lik ikinci ’KERİZ SİLKELEME’ dalgası

Borsada, 20 milyon TL’lik ikinci ’KERİZ SİLKELEME’ dalgası
refid:11352918 ilişkili resim dosyası

İstanbul, İzmir ve Ankara’da ’borsada manipülasyon yapıldığı’ iddiasıyla eş zamanlı operasyon yapıldı. ’Keriz silkeleme’ denilen yöntemle haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 45’i buldu, 9 kişi daha aranıyor. İlk aşamada 20 milyon TL’yi aşan vurgundan söz edilirken Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk ve Merko Gıda’nın patronu Duncan Blake de gözaltına alındı.

HİSSE senetleri piyasasına dün İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen operasyon damgasını vurdu. İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) manipülasyon yaptıkları ileri sürülen 45 kişi gözaltına alındı, 9 kişinin daha arandığı belirtildi. Şüpheliler arasında Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün yanı sıra siyasetçi, bürokrat ve işadamları da bulunuyor. Siyasilerin bulunması nedeniyle operasyonun seçim sonrasına ertelendiği iddia edildi. Daha önce başka bir operasyona adını veren "keriz silkeme" yöntemiyle yapılan vurgun tutarının 20 milyon TL’yi aştığı belirtiliyor.

Sabah 05.00’te başladı

Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na, İMKB’de bazı kişilerin manipülasyon yaptıkları yönünde ihbar geldi. Bu ihbarı değerlendiren Savcı İsa Dalgıç, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. Ekipler, 6 ay takip yürüttü ve dün saat 05.00 sıralarında operasyon başlatıldı. Metro Turizm’in de bünyesinde yer aldığı Metro Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk’ün yanısıra Merko Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Duncan Blake’in aralarında bulunduğu pek çok isim gözaltına alındı. Bu isimler arasında, borsanın büyük oyuncuları olarak bilinen ve Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) çeşitli zamanlarda işlem yasağı almış olan Mehmet Akdere, Bekir Sani Karayal, Engin Karaalioğlu, Nihat Özçelik, Murat Kara, Mustafa Şen, Mustafa Demir, Kani Ercüment, Bahadır Karlıdağ’ın yer aldığı belirtiliyor. Bu operasyonla gözaltına alınan kişi sayısı 45 kişiyi buldu.

Haksız kazanç var

Şüphelilerin, İMKB’de, hisseler üzerinde suni fiyat oluşturarak haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi. Polisin tespitlerine göre, şüpheliler önce işlem hacmi düşük olan kağıtlardan büyük miktarda alıyor ve bu sayede bu şirket üzerinden manipülasyon yapılıyor. Büyük oyuncuların fiyatı düşükken topladığı hisseler hakkında, piyasaya o hisse senedinin çok daha fazla prim yapacağı söylentisi yayılıyor. "Keriz silkeleme" denilen bu manipülasyon işlemiyle, küçük oyuncular da alım yapmaya başlayınca hisse senedinin fiyatı suni olarak yükseliyor ve işlem hacmi artıyor.

20 milyon TL’yi aştı

Hemen ardından büyük oyuncular ellerindeki hisseleri, küçüklere satarak büyük karlar elde ediyor. Şüphelilerin, ayrıca hisseleri üzerinde oynadıkları bazı şirketleri ele geçirdikleri de saptandı. Polise göre vurgunun şu ana kadar tespit edilen boyutu 20 milyon TL’yi aştı. Daha önce benzer bir uygulamayı eski futbolcu Mecnur Çolak’ın da aralarında bulunduğu çetenin kullandığı saptanmış ve bu kapsamda "Keriz silkeleme" adı verilen bir operasyon yapılmıştı.

’Keriz silkeleme’de milletvekili de var

OPERASYONDA çete elebaşı olarak gösterilen spekülatör       Bekir Sani Karayal’ın, bir milletvekilinin şirketlerinin hisselerine yoğun talep olacağı söylentilerini yayarak,       şirketlerin değerlerini arttırdığı öğrenildi.

Ele geçirmek istemiş

Ulaşılan bilgilere göre, bu milletvekilinin Karayal ile birlikte hisselerinde oynadığı bazı şirketleri ele geçirmeye çalıştığı da saptandı. Milletvekili, dokunulmazlığı olması nedeniyle operasyon kapsamında gözaltına alınamadı. Adı açıklanmayan milletvekili ile ilgili savcılığın TBMM’ye yazı göndereceği belirtildi.

Karayal’a komisyon

Alınan bilgilere göre, Bekir Sani Karayal, Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün şirketlerinin hisselerine yoğun talep olacağı yönünde de söylenti çıkarttı. Şirketlerle ilgili alımı hızlandırdı ve şirketlerin değerlerini arttırdı. Galip Öztürk, yapılan manipülasyon karşılığında Bekir Sani Karayal’a yüklü miktarlarda komisyon verdi. Karayal, Galip Öztürk’ün SPK takibindeki şirketlerinin de hisse alım satımını yaptı.

Düzenli ödemeler

Bir başka bilgi de Bekir Sani Karayal’ın, Merko Gıda’nın sahibi Duncan John Blake’in şirketlerinin değerini aynı yöntemle arttırdığı yönünde. Duncan Blake’in de yapılan manipülasyon karşılığında Karayal’e düzenli olarak komisyon verdiği tespit edildi.

Galip Öztürk 17 yıl önce Metro’yu kurdu

Galip Öztürk 1965 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaya başladı.

1992 yılında Metro Turizm Seyahat Organizasyon A.Ş.’yi kurdu. Ankara-İstanbul hattından yola çıkan Metro, bugün pekçok hatta çamıyan 800 bireysel ve şirket otobüsüne sahip.

Günde 1200 sefer ile yılda 12 milyon yolcu taşıyan Metro, Türkiye-Bulgaristan arasındaki karayolu taşımacılığında yüzde 50, İstanbul-Sofya hattında ise yüzde 70 pay sahibi.

Metro Yatırımlar Grubunda bulunan tüm şirketlerin de kurucu başkanı olan Öztürk, sektöründe de öne çıkan isimlerden biri. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun (TOFED) kurucu başkanı

Metro Turizm’de ilk gözaltı şoku 2003 yılında yaşandı.Şirketin sahibi Galip Öztürk, otobüs firması sahiplerini tehdit ettiği, haraç topladığı ve otobüs satışlarında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle 12 adamıyla birlikte gözaltına alındı.

Ayrıca Öztürk’e 2007 yılında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan da dava açıldı.

Metro Turizm’i Van Et’in içine aldı

OPERASYONDA adı geçen Galip Öztürk’ün şirketi Metro Turizm, geçtiğimiz günlerde borsada işlem gören şirketlerinden Van Et ile bir hisse devri anlaşmasıyla gündeme gelmişti. Metro Şirketler Grubu bünyesindeki Van Et Ticari Yatırımlar Gıda Sanayi ve Turizm İç ve Dış Ticaret A.Ş, Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş’nin yüzde 99.38’ini 115.6 milyon liraya satın alacağını açıklamıştı. Şirketin isminin ’Metro Ticari ve Mali Yatırımlar’ olarak değiştirilmesi yönünde de Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapılmıştı. Van Et ise 2005 yılında Metro Grubu’nun bünyesine katılmıştı. Galip Öztürk’ün Van Et’te yüzde 49.85 payı bulunuyor. Van Et’in yüzde 47.22’si ise halka açık bulunuyor. Grubun en tanınan şirketi Metro Turizm, 940 otobüslük filosu ve 2008 yılı 424 milyon TL cirosu ile otobüs taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteriyor.

Van Et, 4 ayda yüzde 405 yükseldi

İKİNCİ ’Keriz Silkeleme’ dalgası olarak adlandırılabilecek operasyonda göz altına alınan Galip Öztürk’ün sahibi olduğu Van Et, son zamanlardaki yaptığı yükselişle borsanın dikkat çekici hisselerinden biriydi. Hisseler kasım sonu itibariyle 0.87 TL’den işlem görürken, ocak ayında 1.38-2.03 bandına yükseldi. Ancak hisselerdeki tırmanış burada hız kesmedi. Şubat-mart ayında hızlı çıkışını devam ettiren Van Et hisseleri 4 TL’ye kadar değerlendi. 4 aylık sürede gözlenen bu hareketle, şirket hisseleri yüzde 405 değer artışı yakaladı.

Operasyonda kimlerin adı var

Bekir Sani Karayal

Barış Gökahmetoğlu

Bahadır Karlıdağ

Kemal Ak

Murat Aksoy

Mehmet Akdere

Nihat Özçelik

Akın Şapçı

Burak Bulutak

Engin Kıralioğlu

Ercan İbrahim İşal

Faruk Memiş

Güneş Karababa

Hakan Avcı

Hayati Üstün

Kani Ercüment Günyüz

Kartal Aytuğ Sevinçli

Kenan Ak

Murat Buran

Levent Ağa

Mehmet Çalışkan

Özgecan Fırıldak

Selim Yerebakan

Serkan Kamil Kıralioğlu

Şahin Deniz

Can Öksun

Esre Sedef Tekin

Serhat Serdar Üstün

Uğur Tan

Burak Saral

Tülay Bozkuş

Osman Hacıoğlu

İsmail Aksu

Ali Ziya Sesel

Şükrü Şanlıyücel

Hüseyin Uğur Aksoy

Süleyman Küçük

Selcan Musluoğlu Kuyan

Bahattin Çarkçı

Ahmet Benan Çetin

Galip Öztürk

Fatma Güzin Yılmaz

Duncan John Blake

Çetin Ganioğlu

Mürşit Çolak

Hüseyin Aykut İlçi

Erkan Koca

Suat Olgun

Yaşar Şuşek

Yusuf Teker

Erol Akar

Banu Fettin

Ali Berkan Ateş


Yorumları Göster
Yorumları Gizle