GeriEkonomi Borsada 2 bin doları 1 milyon dolara yükseldi, 500 dolarla çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsada 2 bin doları 1 milyon dolara yükseldi, 500 dolarla çıktı

Borsada 2 bin doları 1 milyon dolara yükseldi, 500 dolarla çıktı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, dün Ankara’da biraraya geldiği ev kadınlarına, hırsın aklın önüne geçmemesi gerektiğini söylerken, kendi gençliğinden örnek verdi.

500 dolar kurtarabildi

Yatırımcılara kişisel mal varlığını riske atacak şekilde borçlanarak piyasaya girmemesini, spükülatif söylemlerden etkilenmemelerini ve sabırlı olmalarını öneren Akgiray, başından geçeni şöyle anlattı: “Yurtdışında doktoram biterken annemin 2 bin dolar parası varmış. Sen finans işlerinin doktoru oldun, bu para senin olsun, al kazan dedi. Ben 4.5-5 ay içinde 2 bin doların 1 milyon dolara çıktığını gördüm zengin olacağız ya o yaşta, satamadım, sonra 500 doları kurtarabildik en sonunda. Zamanında yarısını satmak bana yetebilecekti. Dedim ya bazen hırs, aklın önüne geçiyor. Sabır, inanın ki günün sonunda akıllı yatırım oluyor.

Gün bugündür sanki biraz

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde gerçekleşen buluşmada Akgiray, kadınları İMKB’ye davet etti. İMKB’nin en fazla kazandıran yatırım araçlarının başında geldiğini söyleyen Akgiray, “Bugün Türkiye borsalarında yatırımcı olmak, 3 yıl sonra yatırımcı olmaya göre çok kârlı. Gün, bugündür gibi sanki biraz” dedi. Türkiye’de sermaye piyasaları büyüklüğünün 350 milyar dolar olduğunu ancak bunun 1 trilyon dolara çıkma potansiyeli olduğunu söylerken “Bir şey küçükken ucuzdur. Olgunlaştıkça değerini bulur. Uluslararası fonlar Türkiye’ye ne zaman atlasak diye bakıyor. Tamam gelsinler, para paradır ama siz de gelin” çağrısı yaptı.

30 lira bile tasarruf

“Maaşım zaten 1000 lira. Nesini tasarruf edeceğim, ülkeyi ben mi kurtaracağım” düşüncesinin yanlış olduğunu anlatan Akgiray, şöyle devam etti: “1000 lira yetiyorsa 950 lira da yeter. 950 lira yetmiyorsa bin lira da yetmez. Ayda mutlaka 30 lira 50 lira tasarruf edilebilir.”

Parayla duygusallık karışırsa sonu fakirlik

VEDAT Akgiray borsadaki yatırımcıların uzun vadeli düşünmesi, sabırlı olması gerektiği vurgularken, insanların borsadaki hisse senetleri yükselirken sevindiğini, ancak düşüşe geçtiğinde paniğe kapıldığını, “zararın neresinden dönersem kardır” diyerek hemen kağıdı satmaya çalıştığını anlattı. Akgiray, böyle davrananların kaybettiğini, parayı kazanan tarafın ise kağıdını satmayan taraf olduğunu ifade ederek, “Parayla duygusallık karışırsa fakirlik kesin bir sonuç” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle