GeriEkonomi Borsa yeni yıl yeni umutla giriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa yeni yıl yeni umutla giriyor

Endeks cuma günü seans içinde yaklaşık iki yıldır devam eden düşüş kanalının arz çizgisinin ilk defa üstüne çıktı. Kapanışını ise bu çizginin hemen altında yaptı

Bileşik endeks cuma günü seans içinde 14 bine yaklaşarak 17 Ocak 200'de 20 bin 618 seviyesinin görülmesinin ardından başlayan uzun vadeli düşüş kanalının ilk defa üstüne çıktı. Günü 173 puanlık artış ve 726.15 trilyon liralık işlem hacmiyle kapatan endeks kapanışını kanalın arz çizgisinin hemen altından yaptı.

Endeks son kapanışı ile kısa, orta ve uzun vadeli bütün hareketli ortalamalarının üstünde bulunuyor. İşlem hacminin artmasının yanında uzun vadeli dirençten geri dönme kısa vadeli zirve uyarısı veriyor. Yeni yılda ilk olumlu gelişmeye kadar destek noktalarına doğru geri çekilme yaşanabilir. Ancak son işlem gününde geri çekilmelerde işlem hacminin azalması, olası bu tür düzeltmelerin seans içinde dar bir aralıkta oluşması ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Teknik olarak kısa ve orta vadeli teknik göstergelerdeki al sinyali devam ediyor. Ancak kısa vadeli göstergelerin son 4 işlem gününde yaşanan ralli nedeniyle aşırı alım bölgesinde bulunması da endeksin, perşembe günü yukarı kırdığı 2 Ocak için 13 bin 571 ile 12 bin 639'da bulunan kısa vadeli yükseliş kanalına doğru geri çekilme eğiliminde olabileceğini gösteriyor. Perşembe günü 9 günlük hareketli ortalamasını yukarı keserek -üstüne çıkarak- al sinyali veren orta vadeli MACD göstergesi yükselişini sürdürüyor.

Kısa vadeli göstergelerden perşembe günü zirvede olduğuna işaret ettiğimiz CCI geri dönerek düzeltme ihtimalinin arttığını gösteriyor. Aşırı alım bölgesindeki RSI ve Stochastic ise yükselişi devam ettiriyor. Düzeltme işaretleri net olmasına rağmen alıcıların destek noktalarında güçlü olması ve orta vadeli göstergelerin al pozisyonunda olması Aroon up'ın 100'de, Aroon down'ın ise sıfır seviyesinde yatay hareket etmesine neden oluyor.


Yeni yılın ilk haftasında endeksin ilk destek noktası 13 bin 571. Bunun altında 13 bin 523, 13 bin 114 ve 12 bin 901'de ara destekler mevcut. 12 bin 639'da bulunan son yükseliş bandının talep çizgisinin oluşturduğu desteğe doğru gerçi çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. Endeksin önümüzdeki hafta içinde ilk direnç noktası belirttiğimiz gibi uzun vadeli düşüş kanalının 13 bin 865'te bulunan arz çizgisi. (tradecnet.com)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle