GeriEkonomi Borsa ve dolar değer kaybetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa ve dolar değer kaybetti

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararının ardından TL hem dolar karşısında hem de sepet bazında değer kazandı.

Dolar 2 kuruşluk düşüşle 1.7970 TL’ye gerilerken İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda endeks günü yüzde 0,72’lik düşüşle 67 bin 600 puandan kapattı. Bankacılar TL’nin değer kazanmasında bazı piyasa oyuncularının PPK kararı öncesi koridorun alt bandında bir indirim olabileceğine ilişkin beklentilerle aldıkları pozisyonların kapanmasını gösterdiler.

Uzmanlar, “TL’de Merkez Bankası kararı sonrasında değer kazancı görüyoruz. Bunun ana sebebi, toplantı öncesinde, yüzde 5 olan koridor alt sınırının da aşağı çekileceği beklentisiyle açılan kısa-TL pozisyonların kapatılması. ROK ayarlaması sonrasında piyasadan 3.6 milyar dolar daha çekilecek olması TL açısından olumsuz. Ancak bankacılık sisteminde hala oldukça yüksek bir döviz likiditesi olduğunu ve bunun yapısal bir risk teşkil etmediğini belirtelim” dediler.
Tahvil-bono piyasasında önceki gün spot kapanışta yüzde 7.29 ve valörlü kapanışta ortalama yüzde 7.32 seviyesinde olan gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 7.32, valörlüde yüzde 7.31 seviyesindeydi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle