GeriEkonomi Borsa ve bonoda seçim tedirginliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa ve bonoda seçim tedirginliği

Deniz Baykal'ın Başbakan Mesut Yılmaz ile hafta sonunda yaptığı görüşmenin tam bir uzlaşma olarak nitelendirilmesine karşın, seçim tarihi konusundaki belirsizlik piyasaları tedirgin ediyor.

Ekonomik veriler açısından piyasalar için olumlu gelişmelerden sözedilebilir. Geçen ay hissedilen enflasyondaki düşüş trendinin Mart sonunda biraz daha hızlanması bekleniyor. Bono oranlarında geçen hafta 10 puana yakın düşüş de olumlu bir gelişmeydi. Hafta sonu itibariyle CHP Lideri Baykal'ın Yılmaz Hükümeti'ne destek mesajları bu olumlu gelişmeleri destekler nitelikteydi.

Fakat piyasalar dün tam desteğe karşın Baykal'ın seçim tarihinin belirlenmesi yolundaki isteğine takılmış durumda. Baykal söyleyeceğini söyleyip kenara çekildikten sonra, bu kez hükümet ortakları aralarında seçim tarihi tartışmaya başladılar.

Koalisyon ortağı parti liderlerinin bu sonbaharda veya gelecek yıl mart ayında yapılmasına dönük beyanlarını yeni bir siyasi kriz gibi kamuyouna yansıtmak isteyenler de var. Bu tartışmalar nedeniyle piyasalarda, huzursuzluk sürüyor.

Borsa dün yüzde 2.7 oranında kayıpla 3 bin 200 puan sınırına geriledi. Olumlu beklentiler bir tarafa, borsa endeksinin 90 puan birden düşüşünde kredili satışlar etkili oldu. Özellikle büyük portföy sahiplerinin uzun bayram tatili öncesi satışa geçerek, kredi faiz giderlerini azaltmayı tercih ettikleri konuşuluyor. Borsada haftanın ikinci yarısında iki günlük takas avantajını da dikkat alarak, alımların başlayabileceği konuşuluyor.

Seçim tarihine ilişkin tartışmalar bono piyasasını da olumsuz etkiledi. Geçen hafta boyunca yaklaşık 10 puan birden gerileyerek yüzde 107'ye kadar gerileyen bono oranları, dün 1.5 puan kadar artarak yüzde 109 seviyesine yükseldi. Bono oranlarında dün başlayan artış, bugün Hazine'nin yapacağı 6 aylık bono ihalesinde de oranların bir miktar yüksek çıkmasına yolaçabilir.

Ayrıca nakit sıkışıklığı nedeniyle gecelik repo ve faiz oranları da yüzde 80'in üzerinde seyrediyor. Uzun tatil öncesinde oranların çok fazla gerilemesi de beklenmiyor.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle