GeriEkonomi Borsa uzun tatile 92 puan artarak girdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa uzun tatile 92 puan artarak girdi

Uzun bayram tatilinin neden olduğu takas avantajını değerlendirmek isteyen yatırımcıların alımları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB), haftanın son gününde 92 puanlık yükselişe neden oldu. İMKB-100 Endeksi dünkü seansları yüzde 0.84 artışla 11.013 puandan kapattı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin 4'üncü gözden geçirmenin 2'nci ayağı için Türkiye'ye gelerek görüşmeleri sürdürecek olması da borsa ve diğer piyasalarda olumlu etki gösterdi. Özellikle döviz piyasasındaki rahatlamanın nedenlerinden birinin IMF ile ilgili bu gelişme olduğu belirtildi. Döviz kurlarındaki düşüş için gösterilen gerekçeler arasında, bayram tatili için dövizden Türk Lirası'na (TL) dönülmesi de yer aldı.

Merkez Bankası dolar satış kuru yaklaşık 2 bin lira düşerek 1 milyon 633 bin liradan kapanırken, İstanbul serbest piyasasındaki dolar satış değeri kapanışta, önceki güne göre 8 bin lira düşüp 1 milyon 632 bin liraya çekildi. Piyasalarda 9 günlük Kurban Bayramı tatili başladı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) hisse senedi piyasası ve İstanbul Altın Borsası 1 7 Şubat sabahına kadar kapalı kalacak. Bankalar ise 10 Şubat Pazartesi günü, yarım gün açık olacak. İMKB'de, idari izin sayılan 10 Şubat Arife günü de dahil olmak üzere, hisse senedi 10-14 Şubat 2003 tarihleri arasında işlem yapılmayacak.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle