Borsa IMF moraliyle yeniden 5 bine dayandı

Hürriyet Haber
01.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Önceki gün yaptığı, ‘‘IMF'in bize yardım etmeye niyeti yok’’ şeklindeki açıklamanın ardından dün, ‘‘IMF ile anlaşabiliriz’’ diyen Başbakan Bülent Ecevit, borsada moralleri yükseltti. Bülent Ecevit'in IMF ile ilgili olumlu mesajları ve devalüasyon ile konsolidasyon olmayacağı yönündeki açıklamaları borsayı yeniden 5 bin puan sınırına taşıdı. Dün İMKB Bileşik Endeksi, 273 puan artarak 4 bin 950 puana çıktı. Böylece, hisse senedi yatırımcılarının günlük ortalama kazancı yüzde 5.86 olarak gerçekleşti.

Dün ikinci seans içinde 5.007 puana kadar çıkan endeks, bu seviyelerde gelen satışlar sonucu bir miktar gevşedi.

Borsa endeksindeki hızlı yükseliş, işlem hacmine de yansıdı. Birinci seans sonunda 61 triyon 869 milyar olan işlem hacmi gün sonunda 143 trilyon 566 milyar liraya ulaştı.

Gün içinde işlem gören 277 hisse senedinin 246'sının fiyatı önceki güne göre artarken, 17 hissenin fiyatı düştü. 14 hissenin fiyatı ise değişmedi.

Sabancı Holding, Yapı Kredi Bankası, Doğan Holding ve Tüpraş en fazla işlem hacmi gerçekleştiren şirketler olurken, bu şirketlerin toplam işlem hacmi günlük toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 31.5'ini oluşturdu.

SATIŞ GELEBİLİR

Uzmanlar, borsanın önümüzdeki günlerdeki seyri konusunda farklı yorumlar yapıyorlar. Dünka yükselişi, 4 bin 5000 seviyelerinde gelen tepki alımlarına bağlayanlar, tavan direnç noktasının 5 bin 100-5 bin 200 seviyelerinde oluşacağını ve bu nedenle, bu seviyelerde yeniden satışların gelebileceği değerlendirmesini yapıyorlar.

5 bin puanın üzerine çıkıldığında satış geleceği görüşünü savunanların yanısıra, yükselişin bir süre daha devam edeceği yorumunu yapanlar da var. Bu değerlendirmede bulunan uzmanlar, IMF ile yapılacak olası bir anlaşmanın sadece yerli yatırımcı için değil, yabancı yatırımcı için de önemli bir gösterge olacağını ve bu nedenle borsaya yabancı kaynaklı para girişinin başlayabileceğini savunuyorlar. Uzmanlar, 1 dolar seviyelerine kadar gerileyen borsaya yabancı kaynaklı fon girişinin artması halinde endeksin kısa sürede 7 bin puan seviyesine ulaşabileceği görüşünü savunuyorlar.

Borsa uzmanları, önümüzdeki dönemde borsa için IMF dışındaki önemli kriterlerden birinin de sosyal güvenlik reformu ve memur maaş zammı olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, özellikle sosyal güvenlik reformu konusunda yaşanabilecek bir siyasi tıkanıklığın, IMF'in olumlu izlenimini zedeleyeceğini ve bunun da dolaylı olarak IMF'ten beklenen mali desteği riske sokacağını kaydediyorlar.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı