GeriEkonomi Borsa’da bayram zirvesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa’da bayram zirvesi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Sırbistan'a yağan NATO bombalarına rağmen, uzun bayram tatili öncesi yeni bir tarihi zirve yakaladı. Borsa endeksi dünkü yüzde 3.1'lik yükselişle 4 bin 554 puanlık zirvesine ulaştı. Borsa'da dün 146 trilyon liralık işlem yapıldı. Borsa’daki bayram patlamasında 10 günlük takas avantajı etkili oldu. Yani dün hisse senedi alanlar paralarını 6 Nisan salı günü ödeyecekler.

Borsa'da dün rekor vardı. İMKB Bileşik endeksi yaklaşık sekiz ay sonra rekor kırarak yeni tarihi zirvesine ulaştı. Borsa endeksi dün tam 138 puan birden artarak 4 bin 554 puana ulaştı. Hisseler ortalama yüzde 3.14 oranında prim yaptı.

Borsa'nın, bundan önce en son 16 Temmuz 1998'de, 4 bin 530 puanla zirveye ulaşmıştı. Önce Asya, ardından Rusya'da patlak veren ekonomik çöküşle, global krizin derinleşmesi üzerine İMKB, geçen yıl ağustos ayından itibaren sürekli inişe geçti. Global krize beklenende fazla tepki gösteren İMKB, geçen yıl ekim ayında, 2 bin puanın altına da inerek, bin 850 puana kadar geriledi.

Bu yılbaşından itibaren yükselmeye başlayan ve şubat ayı içinde 4 bin puana dayanan borsada, dünkü tarihi zirveyle, krizde yaşanan kayıpların büyük bir bölümü de yerine konulmuş oldu. Borsa bayram tatiline yeni rekorla girerken, uzun zamandır mağdur olan hisse senedi yatırımcılarının da yüzü güldü.

PATLAMANIN NEDENLERİ

Borsada dünkü hızlı çıkışa tek değil, birkaç neden gösteriliyor.

Takas avantajı tarihi zirvede en önemli etkendi. Borsada dün hisse senedi alan yatırımcı, parasını 10 gün sonra, 6 Nisan Salı günü ödeyecek. Seçim sonrasına dönük iyimser beklentilerin de etkisiyle yatırımcılar, uzun tatil riskinden kormayıp, Borsa'dan alım yapmayı tercih ettiler.

Meclis'in tatile girmesiyle seçimlerin 18 Nisan'da yapılacağının kesinleşmesi, artık siyasi kargaşa korkusunu ortadan kaldırdı. Bayramdan 10 gün sonraki seçimlerden istikrarlı bir hükümet çıkacağı beklentisi de Borsa'da işlem yapan yatırımcı sayısını artırıyor.

Borsa'nın dünkü tarihi zirvesinde, faiz oranlardaki düşüşün de etkisi oldu. Önceki gün yüzde 95'e kadar gerileyen bono faizleri dün 1-2 puan daha düşüşle yüzde 93'e kadar indi. Bayram sonrasında faizlerin düşeceği beklentisi de yine borsadaki alımları körükledi.

Yükselişin bir nedeni de portföyü hisse senedi dolu olan spekülatörler ve bıyıklı yabancılar oldu. Bu oyuncuların, endekste ağırlığı olan başta bankacılık ve kamu hisseleri üzerindeki işlemleri de borsanın tarihi zirvesine taşınmasında rol oynadı.

Borsa'nın bu nedenlerin ışığı altında, 146 trilyon liralık oldukça yüksek hacimli işlem hacmi de çıkış için sağlam bir gerekçe.

Borsa'da dünkü zirvenin, bayram sonrasında gerçek yabancıları cezbedeceği bekleniyor. Herkese iyi bayramlar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle