GeriEkonomi Borsa çakıldı, faizler çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa çakıldı, faizler çıktı

PAZARTESİ günü 10 bin 862 puana inen İMKB-100, dün de yüzde 4.45 değer yitirdi. TL piyasalarında ve repoda gecelik faizler yine hareketliydi. Bu arada dünya piyasalarında petroldeki fiyat artışının etkisi sürdü.

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün de yüzde 4.45 düştü. Pazartesi günü 10 bin 862 puandan kapanarak bu yılın en düşük sevyesine inen İMKB-100 Endeksi dün dü 484 puanlık gerilemeyle 10 bin 378 puana indi.

Dün Türk Lirası piyasalarında faizler de hareketliydi. Dövizde alımların artacağı endişelerine bağlı olarak dün sabah İnterbank'ta yüzde 48 seviyesine kadar çıkan gecelik TL faizlerine ilave olarak gecelik repo faizleri de gün içinde yüzde 49.5'e kadar yükseldi.

Döviz ile ilgili hareketlilik beklentilerinin gerçekleşmemesiyle öğleden sonra gevşeme eğilimi içine giren faizler, kapanışa yakın tekrar yukarıya doğru hareketlendi. Gün içinde en yüksek yüzde 49.5'i gören gecelik repo faizleri kapanışta yüzde 47.43 oldu. Gecelik repo oranı önceki gün yüzde 46.58 düzeyinde ortalamayla kapanmıştı. İnterbank'taysa önceki gün kapanış ortalaması yüzde 42.66 olan gecelik faizler dün 48.25'e kadar çıktıktan sonra yüzde 42'ye kadar geriledi. Bono piyasasında yüzde 40 seviyesine kadar yükselen faizler, 20 Haziran 2001 tarihli tahvilde ortalama 39.34 ile kapandı.

Bankacılar, dönem sonu döviz talebi nedeniyle piyasanın ay sonuna kadar zıkışık olacağı beklentilerini ifade ettiler. altı aylık bilanço döneminde bileşik faizlerin 41.5-42 bandına yükseldiğini hatırlatan bankacılar, bilanço dönemlerinde normal ay sonu talebine oranla daha yoğun olan pozisyon kapatmaya yönelik döviz talebinin piyasada sıkışıklık oluşturduğuna dikkat çekiyorlar. Bankacılar, kur artış hızının geçen haziran ayına oranla daha yavaş olduğunu belirterek, dokuz aylık bilanço döneminde faiz artış hızının bir hayli yüksek olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Mussa: Piyasalar dolar manyağı oldu

EURO'nun değer kaybı sürüyor. ABD Doları karşısında dün de 85 sentin altına inerek en düşük seviyesine ulaşan euronun değer kaybına mantıklı neden bulunamıyor.

IMF Baş Ekonomisti Michael Mussa, piyasaların dolar manyağı haline geldiğini belirterek, Avrupa tek para birimi Euro'nun değer kaybetmesinin tam bir açıklamasının bulunamadığını söyledi. Mussa, IMF ve Dünya Bankası'nın Prag'da başlayan yıl sonu toplantıları nedeniyle, düzenlediği basın toplantısında, Euro'nun ABD Doları karşısında değer kaybetmesini değerlendirdi. Mussa, Euro'nun dolar karşısında 85 sente düşmesinin izahının çok zor olduğunu kaydetti. Uluslararası piyasalarda para simsarlarının doların değerini haddinden fazla büyüttüğünü belirten Mussa, ‘‘Piyasalar dolar manyağı oldu’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle