GeriEkonomi Borsa 4000 puanı devirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa 4000 puanı devirdi

Borsa endeksi dün 4 bin 54 puanla yeni tarihi rekoruna ulaştı.

Endeks bir günde 232 puan birden artarken, hisseler ortalama yüzde 6 oranında prim yaptı.

Borsada 187.7 trilyon (763 milyon dolar) lira ile işlem hacmi rekoru da kırıldı.

Daha önceki açıklamaları ile endeksi düşüren CHP Lideri Baykal'ın son açıklamaları borsanın 4 bin puanı aşmasında etkili oldu.

Borsada dün yeni rekorlar kırıldı. Önceki gün 3 bin 821 puandan kapanan İMKB Bİleşik Endeksi dün 232 puan birden artarak 4 bin puanı da aştı ve 4 bin 54 puandan kapandı. Borsada hisseler dün ortalama yüzde 6.1 oranında prim yaptı.

Aslında CHP Lideri Baykal'ın, daha önce seçime ilişkin açıklamaları ile hızlı düşüşlere yolaçtığı borsayı dünkü açıklamaları ile 4 bin puanının üzerine taşıdığı söylenebilir.

Borsada dün endeks rekorunun yanısıra işlem hacmi rekorları da kırıldı. Toplam 187.7 trilyon liralık işlem hacmi gerçekleşti. Bu, başka bir ifadeyle 763 milyon dolarlık bir işlem hacmini ifade ediyor. Borsada bundan önce geçen yıl 20 Ekim 1997 tarihinde, 128.8 trilyon lirayla daha önceki işlem hacmi döviz bazında 723 milyon dolarla gerçekleşmişti.

SEANSİÇİ REKORLAR

Uzun bayram tatili sonrasında piyasalardaki olumlu havanın da etkisiyle yükselerek açılan borsa, hafta boyunca süren yükselişin ardından dün deyim yerindeyse patlama gerçekleşti. Sabah açılıştan itibaren yoğun alım emirleri ile açılan borsa, daha ilk dakikalarda 3 bin 50 puanın üzerine çıkarak yeni rekor kapılıranı araladı. Birinci seansın ilk yarısında 3 bin 956 puana yükselen İMKB Bileşik Endeksi, ilk seansın sonunda 3 bin 975 puanlık yeni tarihi rekoruna ulaştı.

İlk seansta 86.5 trilyon liralık rekor işlem hacmi gerçekleşti. En son 8 Ocak 1998 tarihinde birinci seansta 71 trilyon 75.7 milyar lira ile seans içinde işlem hacmi rekoruna ulaşılmıştı. Borsada, önceki günkü kapanış rekorundan önce, en son 8 Ocak 1998 tarihinde birinci seansta 3,792 puanla seans içi, 3,713 puanla kapanış rekoru kırılmıştı.

Alım emirleri ikinci seansta biraz daha hızlanınca, borsa endeksi 4 bin puanı geçmekte zorlanmadı.

Baykal dopingi

Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Lideri Deniz Baykal arasında öğle saatlerinde yapılan görüşmeden seçimin 1999 martında yapılması konusunda anlaşma sağlandığı yolunda gelen haberler, borsada yeni bir doping etkisi yarattı. İkinci seansın daha ilk dakikalarında, siyasetteki bu olumlu haberlerin etkisiyle endeks, 4 bin puanın üzerine çıktı. Birara 4 bin 87 puana kadar çıkan endeks, gelen kar amaçlı satışların etkisiyle, biraz gevşedi. Fakat başta Erdemir olmak üzere kamu hisselerinde gelen yabancı emirleriyle endeks günü 4 bin 54 puandan kapattı. Borsadaki tırmanışı sadece Baykal faktörü ile açıklamak yanlış olur. Baykal'ın sözleri siyasi belirsizliği azaltırken, döviz, faiz ve enflasyondaki düşüş eğilimi de borsanın önünü açan temel nedenlerin başında geliyor.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle