GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Yatırımcılar nakde geçiyor

Ne oldu?

Bugün düşüş ağırlıklı olan borsa ikinci seansın sonuna doğru gelen alımlarla birlikte günü 9.011 puanla dünkü kapanışın 616 puan gerisinde tamamladı. İMKB-100 endeksinin günlük değer kaybı yüzde -6.40 olarak gerçekleşti.

Bugün her iki seansta da düşüş yaşayan borsada İMKB-100 endeksi 616 puan kayıpla günü 9.011 puan seviyesinde tamamladı. Endeksin günlük değer kaybı yüzde -6.40 oldu.

Günün ilk seansına 9.627 puan seviyesinden başlayan borsa gelen satışlarla birlikte bir saat içinde 8.623 puana kadar düştü ve yüzde -10'luk taban seviyesine geriledi. İlk saatte yaşanan bu şok düşüş birinci seansın sonlarına doğru gelen alımlarla birlikte bir miktar gevşedi. Borsada ilk seans 8.676 puanla dünün 951 puan altında kapandı. Endeks yüzde -9.88 oranında değer kaybederken birinci seansta toplam 150 trilyon liralık işlem hacmi gerçekleşti.

Birinci seansta en çok işlem sırasıyla Yapı Kredi, Doğan Holding ve Garanti Bankası hisselerinde gerçekleştirildi. İlk seansta en çok Meges, Tac Yatırım Ortaklığı, Demir Yatırım Ortaklığı hisseleri değer kazanırken, Varlık Yatırım Ortaklığı, Eczacıbaşı Yatırım Ortaklığı ve Arena hisseleri seansın en çok değer yitiren hisseleri oldu.

İMKB_100 endeksinde birinci seanstaki toparlanma ikinci seansın başında yerini yeniden düşüşe bıraktı. Endeks bir ara günün en düşük noktası olan 8.484 puanı gördü. Ancak seans sonuna doğru gelen alımlarla birlikte bitime yakın endeks 9.000 seviyesini yeniden yakaladı. Borsa günü 9.011 puanla dünkü kapanışın 616 puan gerisinde tamamladı. İMKB-100 endeksinin günlük değer kaybı yüzde -6.40 olarak gerçekleşti.

Her iki seansın toplamında işlem hacmi 371 trilyon lirayı bulurken, Garanti Bankası, Sabancı Holding ve Akbank günün en çok işlem gerçekleştirilen tahtaları oldu.

Günün en çok değer kazanan hisseleri Duran Ofset (yüzde 17.19), Demir Yatırım Ortaklığı (yüzde 13.92) ve Doğusan Boru (yüzde 5.88) oldu.

Sırasıyla Adel (yüzde -21.11), Lüks Kadife (yüzde -19.23) ve Pastavilla (yüzde -18.75) da günün en çok değer yitiren hisseleriydi.

Neden oldu?

Uzmanlar borsadaki düşüşün ilk nedeni olarak dün Anayasa Mahkemesi'nin Sisayi Partiler Kanunu'na son eklenen maddeyi iptal etmesiyle ilgili kararını gösteriyorlar. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği madde parti kapatmada ele alınacak kriterleri belirliyor ve bu açıdan Anayasa Mahkemesi'nin konuyu değerlendirme alanını kısıtlıyordu. Bu maddenin iptal edilmesiyle birlikte artık Anayasa Mahkemesi partinin hangi nedenle kapatılabileceği konusunda hiç bir kanuna bağlı olmadan kendi çizdiği esaslar doğrultusunda hareket edebilecek. Uzmanlar bu kararın Fazilet Partisi'nin kapatılma olasılığını biraz daha arttırdığını ileri sürüyor.

Borsa uzmanları dün seansın kapanışında açıklanan karara karşı borsanın tepkisini bugün ilk seansta ortaya koyduğunu belirtiyorlar.

Özellikle birinci seansta etkili olan bu gelişme ikinci seansta durum değiştirdi. TBMM'de ele alınmayı bekleyen Anayasa değişikliği paketi içinde parti kayatmayı zorlaştıran düzenlemelerin de olması borsacıları rahatlattı. Bu arada Anayasa Mahkemesi'nden gelen açıklamayla Fazilet Partisi davasının sonuçlandırılmasının zaman alacağının ortaya çıkmasıyla bu konuda kısa vadeli tehlike ortadan kalkmış oldu.

Ancak borsayı etkileyen siyasi etkenler bu kadarla sınırlı kalmadı. Borsada bugün dün yapılan Polis eylemi de endişeyle algılandı ve bu eylem siyasi kriz çıkartabilecek bir gelişme olarak değerlendirildi.

Tabii ki borsadaki düşüşte finansal nedenler de yine etkisini sürdürdü. Faiz cephesinde her gün bir gerileme beklenmekte ama bu beklenti gerçekleşmemekte. Bu nedenle kısa vadede borsanın istediği parasal ortam gerçekleşmemekte.

Bayram ve yılbaşı ile birlikte 11 güne ulaşan tatil yatırımcıların kararlarındaki etkisini sürdürdü. Yatırımcılar borsanın yeni yılın ilk günlerine kadar borsanın yükselme olasılığının düşük olduğuna inandıkları için bu sürede nakitte kalıp repoyu kullanmayı amaçlıyorlar. Bu da borsada alım isteklerini kırarken aynı zamanda hafif yükseliş anlarında da satış baskısı olarak kendisini gösteriyor.

Ne olacak?

Borsada yılbaşından önce yükseliş beklentileri giderek azalıyor. Genel bir yükseliş beklentisi olmamasına karşın hisse bazında bazı hereketler gerçekleşiyor. Bazı hisselerin zaman zaman çok uygun alım noktalarına ulaşmasıyla birlikte yatırımcılar bu fırsatı değerlendirme yoluna gidiyor. Uzmanlar da bu nedene bağlı olarak küçük çaplı alımların sürebileceğini ancak bunun genel bir yükselişi sağlamaktan uzak olacağını belirtiyorlar.


 • 
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle