GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Enflasyon rakamı bekleniyor

Ne oldu?

Borsa sabah açılışla birlikte kar satışlarıyla karşılaştı. Borsa son derece sıkışık ve düşük işlem hacimli bir seans yaşadı. İMKB-100, İMKB-30, sanayi ve mali sektör hisselerine yoğun satışlar geldi. İMKB Ulusal-100 endeksi 92 puanlık kayıpla birinci seansı 11 bin 201 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.82 oranında düşüş gösterdi. 64 trilyon 992 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Turkcell, Medya Holding, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası-C, karsan Otomotiv yoğun işlem gördü.

İkinci seansta dalgalı bir seyir izlendi. Buna karşın borsa haftayı moralle bitirdi ve endeks artıda kapandı. İMKB Ulusal-100 endeksi 57 puanlık yükselişle günü 11 bin 350 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.5 oranında artış gösterdi. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 15 bin 332 puan, sınai endeksi 8 bin 913 puan, hizmetler endeksi 8 bin 620 puan oldu. 118 trilyon 466 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Karsan Otomotiv, Yapı Kredi Bankası, Sezginler Gıda, Turkcell, Tüpraş yoğun işlem gördü

Neden oldu?

Hisse bazında hareketler ön plana çıktı. KHK'nin etkisi ile satışlar geldi. Son derece sıkışık ve düşük işlem hacmi yaşandı. Buna karşın son dakikilarda gelen alımlarla endeks toparlandı. Gelecek haftaya olumlu başlanması için uzmanlar bu haftanın 11 binin üzerinde kapanmasını uygun buluyorlardı. Beklenen gerçekleşti ve borsa moralle 11 binin üzerinde artıda kapandı.

Ne olacak?

Önümüzdeki haftanın önemli gelişmeleri arasında 1 Ekim'de meclisin açılması ve 3 Ekim'de açıklanacak olan enflasyon rakamı yer alıyor. Ayrıca haftaya Turkcell, IMKB-100 içinde Akçansa'nın yerine gelecek. Uzmanlar, düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesini öneriyorlar.

Uzman gözüyle

Barış Manaz - GFC Menkul Değerler

Borsa yön belirlemede zorlanıyor. Piyasanın önünde birçok beklenti bulunuyor. Bu beklentiler arasında Eylül ayı enflasyonu, 13 Ekim'de son taksidi ödenecek olan Tüpraş, petrol fiyatlarındaki seyir, siyasi gelişmeler yer alıyor. Bütün bu noktaların netleşmesi Kasım ayında tamamlanabilir. Yatırımcılara da "Kasım ayına kadar bekleyin" denilemez. Çünkü pozisyonlar daha önce alınacaktır. Endekse teknik olarak baktığımızda 10 bin puandan tepki geldi. Kısa vadede endeksin yukarı doğru bir marjı bulunuyor. Bu seviyelerde maliyetleri azaltmak için alım yapılabilir. Eğer endeks gevşemeye başlarsa tabanın 9 bin 500 olduğunu düşünüyorum. Yatırımcılara İMKB-30 ve sigortacılık sektörü hisselerini öneririm. Bu hafta para piyasalarında sıkışıklık devam edeceği için borsa bu gelişmeden olumlu etkilenmeyecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle