GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Borsa yönünü arıyor

Ne oldu?

Borsa açılışta bir miktar kar satışı ile karşılaştı. Gün boyunca yatay seyir hakimdi. 11 bin 300 puanda endeks taban oluşturmaya çalıştı. İMKB Ulusal-100 endeksi 119 puanlık kayıpla birinci seansı 11 bin 241 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 1.05 oranında düşüş gösterdi 11 bin 241 puandan kapanan borsada hisse senetleri yüzde 1.05 oranında düşüş gösterdi. 136 trilyon 834 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Tüpraş, Sezginler Gıda, Sabancı Holding, Medya Holding, Yapı Kredi Bankası yoğun işlem gördü.

İkinci seansta yatay seyir sürüyor. İşlem hacmi ise durma noktasına geldi. İMKB Ulusal-100 endeksi 65 puanlık kayıpla günü 11 bin 295 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.58 oranında düşüş gösterdi. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 15 bin 247 puan, sınai endeksi 8 bin 872 puan, hizmetler endeksi 8 bin 281 puan oldu. 118 trilyon 180 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta İş Bankası-C, Tüpraş, Sezginler Gıda, Sabancı Holding, Medya Holding yoğun işlem gördü.

Neden oldu?

Borsa, düşük işlem hacmi ile dar alanda seyretti. Sanayi sektörü hisselerinde satışlar vardı. 11 bin 400 puanın üzerine çıkmaya çalışan endeks başarılı olamadı. Yurtdışı borsalardaki gelişmeler İMKB'de gevşemeye neden oldu.

Ne olacak?

Ekim ayı önem taşıyor. Kısa vadeli beklentiler arasında ilk sırayı gelecek hafta açıklanacak olan Eylül ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. Endeksin hafta boyunca 11 bin puan üzerinde kalması bekleniyor.

Uzman gözüyle

Barış Manaz - GFC Menkul Değerler

Borsa yön belirlemede zorlanıyor. Piyasanın önünde birçok beklenti bulunuyor. Bu beklentiler arasında Eylül ayı enflasyonu, 13 Ekim'de son taksidi ödenecek olan Tüpraş, petrol fiyatlarındaki seyir, siyasi gelişmeler yer alıyor. Bütün bu noktaların netleşmesi Kasım ayında tamamlanabilir. Yatırımcılara da "Kasım ayına kadar bekleyin" denilemez. Çünkü pozisyonlar daha önce alınacaktır. Endekse teknik olarak baktığımızda 10 bin puandan tepki geldi. Kısa vadede endeksin yukarı doğru bir marjı bulunuyor. Bu seviyelerde maliyetleri azaltmak için alım yapılabilir. Eğer endeks gevşemeye başlarsa tabanın 9 bin 500 olduğunu düşünüyorum. Yatırımcılara İMKB-30 ve sigortacılık sektörü hisselerini öneririm. Bu hafta para piyasalarında sıkışıklık devam edeceği için borsa bu gelişmeden olumlu etkilenmeyecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle